Anne-Babalara Tavsiyeler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 7 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Anne-Babalara Tavsiyeler

  Değerli anne-babalar, çocuklarınızın daha güzel bir hayat yaşayabilmesi için, lütfen onlara psiko-sosyal yönden şu alışkanlıkları kazandırmaya çalışınız:

  1.Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırın onu okuma zevki ile yetiştiriniz. Kuşkusuz çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu da ona model oluşturmaktır. Gerçek şu ki ebeveynlerin okumadığı aile ortamlarında yetişen çocukların sonradan okma alışkanlığı kazanması oldukça güçtür.

  2. Çocuğunuza bir sanat zevki aşılamaya çalışın. En azından çocuğunuza bir enstrüman çalma, resim yapma, tiyatroya gitme alışkanlığı kazandırınız. Çünkü sanat, psiko-sosyal sağlığımızın gıdasıdır. Sanat zevki aşılanan çocuğun duygusal gelişimi hızlı olur. Dünyamızdaki güzellikleri de ancak sanat zevki gelişmiş sanatçı ruhlu insanlar farkedebilir.
  4. Çocuğunuza verme ve paylaşma alışkanlığı kazandırınız ki diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilsinler. Elbette ki vermeyi ve paylaşmayı öğrenen çocuğun, ilerdeki hayatının amacı da ”mutlu yaşamak ve mutlu yaşatmak” olacaktır.

  5. Çocuğunuzu Türk kültürünün üstün değerlerine uygun olarak eğitiniz. Onlara kültürel değerlerimizi öğretin ki onlarda kendi kültürlerini tanıyıp sevsinler.

  6. Çocuğunuzun eğitimiyle yakından ilgilenin ki, iyi sonuçlar alabilesiniz. Aklınızdan çıkarmayınız ki çocuk eğitimi, ilgi ve emek ister.

  7. Küçüklüğünden beri çocuğunuza birtakım görev ve sorumluluklar veriniz ki onda görev ve sorumluluk bilinci gelişiversin.

  Değerli ebeveynler, çocuklarınız arasında ayırım yapmayınız. Gerek nimette gerekse külfette onlara mümkün olduğu kadar eşit ve adil davranınız.

  Anne-babaların çocuklarını iyi eğitmekten daha önemli görevleri olamaz.İyi öğretmen odur ki, kendisinden daha başarılı öğrenciler yetiştirir, iyi anne-baba da odur ki, kendilerinden daha nitelikli çocuklar yetiştirir.