Atatürkün İnsan Sevgisi ile ilgili özlü sözler

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Atatürk'ün İnsan Sevgisi ile ilgili söylediği sözler

  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün insan sevgisiyle ilgili söylemiş olduğu sözleri aşağıda okuyabilirsiniz..

  Biz, yaşama ve bağımsızlık için mücadele eden ve bu kanlı mücadele manzarası karşısında bütün uygarlık dünyasının duygusuz, seyirci kaldığını görmekle içi kan ağlamış insanlarız. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 38)

  Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir. Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir bütün olarak kıymet ve kudret görünümü arz edebilir. ( 1937)

  İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

  İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur. ( 1926 )

  En iyi kişi kendinden çok ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.

  İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

  İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. ( 1931 )

  İnsanlığa yönelmiş fikir hareketi, er geç başarılı olacaktır. Bütün mazlum milletler, zalimleri bir gün yok edecek ve ortadan kaldıracaktır. O zaman dünya yüzünden zalim ve mazlum kelimeleri kalkacak, insanlık kendisine yakışan bir toplumsal duruma erişecektir. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 29)
   
 2. Çok güzel ama şu reklamlar olmasa;)
   
 3. çok saol
   
 4. teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ocak 2015
 5. yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ederim... Ellerinize sağlık admin kardeşim...
   
 6. yaptıklarınızdan dolayı tşkrler ataturkun çok sözü var ama bunlar yetersiz
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Mart 2015
 7. biraz kisa yassaydin
   
 8. Çok kötü beğenmedim madde madde olmamış bu bir ikincisi ben dedimki ATATÜRK ÜN İNSAN SEVGİSİ İLE İLGİLİ SÖZLER siz de ne deyim ne atasözü varsa yazmışsınız.Bu siteyi beğenmedim siz site sakinleri lütfen benim dediğim gibi yapmaya çalışın yoksa bir daha bu siteye girmemmm.
   
 9. Beğenmedim madde madde değil hiç güzel yapamamissiniz