Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Halinde

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

  1 . Vatan ve milletine olan düşkünlüğü
  Vatan ve millet sevgisi Atatürk’ün taşıdığı özelliklerin basit taşıydı . O vatanı ve milleti için canını seve seve verebilecek bir karaktere sahipti . O şahsi egemenliği ortadan kaldırmış , egemenliği kayıtsız şartsız milletine vermiştir . Bununla milletine durumda olan güvenini , sevgisini açıkça göstermiştir .
  2 . İdealistliği
  Atatürk’ün en büyük ideali , milletini tam özgür , modern ve ileri uygarlıklar düzeyine ulaştırmaktı . Onun öbür bir amacı da tüm ulusların barış içerisinde yaşamasıydı . Atatürk , Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir .
  3 . Hakikati Arama Gücü
  Atatürk gerçekçi bir insandı . Olaylar ve bireyler karşısında gerçekleri çekinmeden söylediği benzeri , gerçek olanın gerçekleşmesi için elinden geleni de yapardı . O , yapacağı bir işte evvel engelleri görür , onları birer birer ortadan kaldırır , bitiminde amacına ulaşırdı . Hayalcilikten uzaktı .
  4 . Yenilikçi Zihniyeti
  Atatürk’ün en mühim özelliklerinden biri de yaratıcı zihniyeti idi . Olaylar karşısında yılmadan mücadele eder . Sorunlara çözüm üretirdi . Atatürk , Türk milletinin tarihini inceleyip , onun özelliklerini bir sürü iyi tanımıştı . Böylelikle Türk milletinin en ümitsiz zamanlardan bile oldukça başarılı olabileceğini anlamıştır . O , olayların akışına göre davranış eden değil , vakaları yönlendiren bir kişi idi .
  5 . Sabır ve Disiplin Anlayışı
  Atatürk bir işi yapmaya hüküm verdiğinde önce şartların olgunlaşması için çalışırdı . Atatürk , disipline de bir sürü önem verirdi . Bir işi yapmaya hüküm verdiği zaman ısrarla o konu üstünde çalışır . Hiçbir Zaman vazgeçmezdi .
  6 . İleri Görüşlülüğü
  Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında düşmanın nereden çıkacağını bilmesi , II . Dünya Savaşı’nın çıkacağını tarih vererek söylemesi , İtalya ve Almanya’daki yükselişin söneceğini söylemesi , yine II . Dünya Savaşı’ndan en karlı çıkan devletin Sovyet Rusya olacağını söylemesi , onun bu yönünü açıkça işaret etmektedir .
  7 . İyi Kalpliliği
  Atatürk iyi kalpliydi . İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı bir bir sürü kez çareler arardı . Ona göre gayesi barış olmayan bir savaş cinayetti .
  8 . Açık Sözlülüğü
  Atatürk , gerçek bildiğini açıkça söylemekten çekinmezdi . Atatürk , ciddi anlamda memlekete hizmet etmek isteyenlerin açık kalpli olmaları gerektiğini söylerdi .
  9 . İnsan ve Millet Sevgisi
  Atatürk , milletini bir sürü severdi milleti uğruna gece gündüz çalışmış , en umutsuz vakitlerde bile milletle birlikte olmayı , millete güvenmeyi kendine prensip edinmişti . O yalnız bizzat milletine değil tüm uygar milletlere hürmet duymuştur .
  10 . Yersiz Acıma Gücünü Kontrol
  Atatürk , Türk milletini yüceltmek için ömür boyu çalışmıştır . Vakaları hiçbir zaman şansa bırakmamış , yersiz ve gereksiz aflarda bulunmamıştır .
  11 . Mantıklılığı
  Atatürk , akla ve mantığa bir sürü önem verirdi . O , yaptığı tüm işleri akla ve mantığa dayandırmıştı .
  12 . Çok Yönlülüğü
  Atatürk bir sürü cepheliydi . O , hem güzel bir asker , hem hükümet adamı aynı zamanda düşünce ve aksiyon adamıydı .
  13 . Eğitimciliği
  Atatürk , eğitime büyük önem verirdi .
  14 . Sanatseverliği
  Atatürk sanata düşkündü . O , Türk milletinin engin bir zanaat zevki olduğuna inanırdı .
  15 . Yöneticiliği
  Atatürk , güzel bir yöneticinin tüm özelliklerine sahipti . Kendisini sevdirerek ve inandırarak insanları etkilemiştir . O bir işi yaptırmak istediğinde evvel çevresindekileri ikna ederdi .
  16 . Rehberliği
  Atatürk , 19 Mayıs 191dokuz’da Samsun’a çıktıktan anında hemen ardından başladığı işlerde bir rehberin tüm özelliklerini sergilemişti . O , millete en gerçek yolu göstermişti .
  17 . Gurura Yer Vermemesi
  Atatürk , kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılâplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır . Ben yaptım! sözünden daima kaçınmıştır . Her zaman: Türk milleti başardı demiştir .
  18 . Ümitsizliğe Ver Vermemesi
  Atatürk , hiçbir zaman ümitsizliğe düşmezdi . İç ve harici düşmanların çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatmış ve başarmıştır
  19 . Metotlu ve Düzenli Çalışması
  Atatürk , koşulacak işlerin zamanını ve sırasını bir sürü iyi bilirdi . O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı . Evvel engelleri ortadan kaldırır , hemen ardından hedefe varmada hiç zorlanmazdı