Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi İle İlgili Yazı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Eylem tarafından 26 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi İle İlgili Yazı

  Vatan ve millet sevgisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün kişilik özelliklerinin başında gelmektedir. Kurtuluş muharebesinde lider olan Mustafa Kemal Atatürk, özellikle Kurtuluş Savaşının ardından bu özelliğini daha da hayatına geçirmeye başlamıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, vatan ve millet sevgisini anlatan bir çok sözü hayatı boyunca dile getirmiştir. Bu sözlerinden birisi ise ” Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez.” sözüdür ki Atatürk bu sözüyle vatan sevgisini çok güzel bir şekilde ifade etmiştir.

  Vatanını ve milletini çok fazla seven Mustafa Kemal Atatürk, yeri geldiğinde vatanı için ve milleti için canını bile yok saymaktan geri durmamıştır. Özellikle Trablusgarp Savaşında, Çanakkale Savaşında ve Sakarya Meydan Savaşın'da canını yok sayarak savaşlarda adeta dişe diş en önlerde düşman ile savaşmıştır. Bu da Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan ve millet sevgisini gösteren en büyük örneklerden birisidir.

  Bunun yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca vatanını ve milletini çağdaş medeniyetler düzeyine ulaştırmak için çalışmıştır ve bir çok yeniliğin altına imzasını atmıştır.