Ayet Ve Hadislerde Şehitlik

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Gaziler günü ile ilgili ayetler,şehitlerle ilgili hadisler,şehitlik ile şehitlerle ayet ve hadis

  Ayet Ve Hadislerde Şehitlik

  Şehidlik kişinin düşünce imanını, iş ve ameli ile tasdik etmesidir. Yani kendi kendini imanına şadit tutmasına denir. İslami olarak bir kimsenin şehit sayılabilmesi için ilk önce Allah'a (cc) iman ediyor olması yani müslüman olması lazımdır. Hayatını iman esaslarına uygun olarak düzenlerken, bu uğurda gösteriş ve her türlü nifaktan uzak sırf Allah rızası için verirse şehit olabilir. Mesela bir savaşta sahabe mücahidlerden birinin çok cengaver bir tarzda savaştığını görüp peygamber Efendimize; " Ne kadar güzel savaşıyor" diyor. Fakat Rasulullah (as) "Onda ateşten eserler görüyorum" deyince çarpışmadan sonra sahabe mücahide ne için bu kadar hırlı savaştığını sorduğunda "Görmedinmi neredeyse Medine'nin hurmalıkları gidecekti" diyor.

  Şimdi şehadet hakkında bir kaç ayeti kerime nakletmek istiyoruz;

  Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz.(Bakara:154)

  Öyleyse, dünya hayatına karşılık ahireti satın alanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşırsa ister ölsün ister galip gelsin. Biz ona büyük bir ödül vereceğiz.(Nisa:74)