Baba-çocuk ilişkisi

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Baba adayı, doğum öncesini eşiyle birlikte adım adım izlemeli ve gereken yardımı yapmalıdır. Baba adayı, ancak bu şekilde davranarak babalık sorumluluğunu üstlenmiş olur. Erkeğin sorumluluğu, eşinin hamile olduğunu öğrenmesiyle başlar.

  Doğumdan sonra babanın çocuğuyla duygusal ilişki kurabilmesi için beslenme ve oyun faaliyetlerinde az da olsa katılması gerekmektedir. Psikolog Refiye Tumba, babanın çocuğuyla ilgilenmesi, beslenme ve oyun faaliyetlerine katılmasının çocukların zeka gelişimini olumlu yönde etkilediğini söylemektedir.

  Çocuk okul öncesinde anne-babasının davranışlarını kendisine örnek alır ve bu davranışları taklit etmeye çalışır. Okul öncesi dönemde, çocuğun kişiliğinin oluşumunda anne ve babanın davranışları çok önemlidir. İlk çocukluk döneminde kız çocuğu anneyi, erkek çocuğu da babayı taklit etmeye çalışır. Kız çocuğu annesi gibi giyinmek süslenmek hevesindedir. Erkek çocuğu ise babası gibi güçlü kuvvetli olmak olmak ister. Güçlü, cesur, çalışkan bir baba, erkek çocuğu için gurur kaynağıdır.

  Çocuğun kişiliğinin gelişiminde babanın çok etkili rolü vardır. Babanın ilgisizliği çocuğun kişiliğini olumsuz yönde etkileyip onda uyum ve davranış bozukluklarını sebep olabilir. Yine bu dönemde çocuğu korkutup baskı uygulamak da onu pısırık ve çekingen yapar…

  Ülkemizde çocukların eğitilip yetiştirilme sorumluluğu genellikle anneye bırakılmıştır; baba yalnızca “para kazanma makinesi” durumundadır. Oysa baba, çocukların eğitiminden birinci derece sorumlu olmalıdır. Babanın çocuğuna ilgisiz olduğu aile ortamları, çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Babanın çocuğuna karşı ilgisizliği özellikle erkek çocukta cinsel kimlik karmaşasına da sebep olabilir. Sürekli annesiyle beraber olan çocuk, annesi gibi olmaya özenti duyabilmektedir.

  Baba, herşeyden önce çocuğun büyüme ve kişilik kazanmasında önemli görevleri olduğunu bilmelidir. Bu yüzden baba çocuğuyla ilgilenmeli, her fırsatta onunla parka, müzeye, tiyatroya, sinemaya gitmelidir. Yine çocuğuna görevler vererek, onda güven ve sorumluluk duygularının gelişmesine katkıda bulunmalıdır. Ayrıca baba, çocuun sorularını bıkıp usanmadan cevaplandırmalıdır. Babanın çocuğuyla ortak faaliyetlerde bulunması sayesinde çocukla baba birbirine yakınlaşacaktır. Baba ile çocukta karşılıklı olarak sevgi ve saygı ancak bu şekilde gelişip güçlenebilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018