Bakteriyoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Bakteriyoloji

  Bakteriyoloji: Bakteri yapılarını, bu bakterilerinin yaşayış ve yayılış şekilleri ile var oldukları yaşayan canlılara olan etkilerini inceleyen bilim dalına bakteriyoloji adı verilmektedir. Bu bilim dalı özellikle hastalık oluşumuna sebep olan ve tarım, ilaç yapımı, teknik için fayda sağlayan bakterilerle de ilgilenen bir bilim dalıdır.
  Bakteriyoloji bilim dalının önemli isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Varro: İÖ yaklaşık olarak 35 senesinde doğada var olan ufak canlıların sıtmayı oluşturabileceği fikrini ortaya atmıştır.
  • Veteriner Pollender - Brauell: 1849 yılında Veteriner Pollender ve 1855 yılında Brauell, şarbon hastalığı sebebi ile ölmüş olan hayvanların karın kısımlarında çubuk şeklindeki taneleri yani basil isimli bakterileri bulmuşlardır. Bu bakteriler bulunan ilk bakterilerdir
  • Davaine: Davaine 1850 yılında şarbon hastalığının taşınabilir yani bulaşıcı olduğunu keşfetmiş ve bunu hasta olmayan hayvanlara aşılama yöntemi ile hasta olan hayvanların taze ve kurutulmuş kanlarını enjekte ederek kanıtlamıştır.
  • Louis Pasteur: 1857 senesinde süt ile alkol mayalanması ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları açıklanmıştır.
  • Robert Koch: Robert Koch bakteriler üzerinde tam anlamı ile araştırmalar yapan kişidir diyebiliriz. Robert Koch 1876 senesinde şarbon basil sporlarını bulmuştur. Bunun yanı sıra, şarbon hastası olan hayvanların ölüm sebebinin zehirli bakterilerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış metabolizma üretimi ile olduğu düşüncesini ortaya koymuştur. Robert Koch 1882 senesinde tüberküloz hastalığına sebep olan basili ve 1883 senesinde de kolera hastalığına sebep olan basili bulmuştur. Ayrıca, bakterilerin yalıtımı ile yetiştirme yöntemleri de Robert Koch tarafından getirilmiştir.
  • Schaudinn ve E. Hofmann: 1905 senesinde Schaudinn ve E. Hofmann isimli iki bilim adamı frengi spiroketa’yı yani ferengi mikrobunu bulmuşlardır.
  • Elias Metschnikoffun: Elias Metschnikoffun bakteriyoloji alanında yapmış olduğu çalışmalarda bakteriyoloji hususunda kuramsal ve pratik açıdan önem taşımaktadır.