Bebeklerde ağız bakımı nasıldır?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?


  Bebeklerde ağız bakımı ve sağlığı

  Bebeklerde ağız ve diş temizliğinin diş fırçası yerine, sabah ve gece beslenmeleri sonrası, temiz nemli bir tülbent ya da gazlı bezle yapılması yeterlidir.Anneler genellikle bu yaşta diş temizliğinin zor ve gereksiz olduğunu düşünürler fakat diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar ilk dişlerin sürmesiyle birlikte ağız boşluğuna yerleşirler.

  Diş fırçalama, dişeti masajı şeklinde yapılacak günlük ağız bakım uygulamalarına ilk dişlerin sürmesiyle birlikte başlanmalıdır.

  Süt dişlerindeki çürükler nasıl olsa değişecekler düşüncesiyle çoğu zaman önemsenmiyor. Ancak bu inanış doğru değildir. Özellikle süt azıların çürümesi sonucu çocuk çiğneme sırasında canı acıdığı için yemeğini yemek istemez, dolayısıyla yetersiz beslenme sonucu gelişimde gecikmeler görülebilir. Aşırı çürümüş süt dişleri ateşli ve ağrılı dişeti apselerine neden olabilir.
  Anne sütünde bulunan asidin bebeğin dişlerine zarar verdiğini belirten diş doktorları bebeklerde ağız bakımının önemli olduğunu vurguluyor. Erken çıkan dişlerde bakımın zor olduğunu belirtiyorlar.

  [​IMG]

  1-1,5 yaş civarında kesici dişler tamamlandıktan sonra yumuşak, küçükbaşlı bir diş fırçası ile fırçalama yapılmalıdır. Üç yaşına kadar macunsuz fırçalama yapılmalıdır.
  Zira bebekler flor içeren macunları yutarlar ve bu da vücutta fazla flor birikimine yol açar. İki yaş civarında bir çocuk diş fırçasını kendi kullanıp fırçalama yapmak ister.
  Bu yaştaki bir çocuğun bilinçli fırçalama yapacak düzeyde motor fonksiyonlarının gelişmediği bilinmeli ve fırçalama sonrası bir de ebeveyn kendi fırçalamalıdır. Bu dönemde dişlerde yaygın çürükler oluşmuşsa miktarı az olmak koşuluyla 1-1,5 yaşından itibaren florürlü diş macunu önerilebilir.
  Ancak ağızda yüzeysel flor jeli uygulanması ve çürümeye yatkın diş girintilerinin flor içeren bir madde ile örtülmesi yoluyla çürük oluşumunun engellenebileceği kanıtlanmıştır. Bu tip koruyucu uygulamaların çocuk 6 yaşına geldiğinde ve birinci daimi büyük azı dişleri sürdükten sonra yapılması daha uygundur.

  Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının yerleşmesi ve çocukların düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmeleri gerekir.

  Anne ve babaların çocuklarına örnek olmaları için, beraber diş fırçalamaları ve fırçalama süresini mümkün olduğunca uzun tutmaları önerilir. Özellikle şekerli gıdaların alınmasından hemen sonra dişlerin fırçalanması çürük oluşumunun önlenmesi açısından etkilidir.
  Diş fırçaları 3-4 ayda bir hijyen açısından ve fırça kıllarının deforme olmaları nedeniyle, yenisi ile değiştirilmelidir.

  Kaynak: bebek.com