Bebeklerde Yüzde Kızarıklık Neden Olur

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Eylem tarafından 10 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Bebek Yanaklarında Kızarıklık

  Soru: Benım 4 aylık bır bebegım var ama yanaklarında kızarıklıklar oluyor. doktora goturduk gaz problemı ceken bebeklerde genellıkle olur dedı. bebe yagı suruyorum bebe yagı etkısını yıtırnce tekrar oluyor. ne yapabılırım. tesekkurler.

  Cevap: Bebeklerin şikayet ettiğiniz şekilde bazen yanaklarında onun günlük yaşantısını bozmayan kızarıklıklar olur. Böyle durumlarda en sık tanı koyduğumuz durum atopik dermatit dediğimiz hastalıktır.
  Atopik Dermatit allerjik eğilimli bebekleri tutmayı sever. Böyle bebeklerin ailelerinde allerjik diğer hastalıklar bulunabilir.
  Böyle bebeklerin ciltleri çok hassastır. Hele bir de anne sütü almıyorlarsa hemen yanaklarında veya vücutlarının başka yerlerinde kaşıntılı, çeversi veya üzeri pullanan kırmızı lekeler çıkmaya başlar.
  Bebeğin temizliğinde kullanılan sabunlar, parfümlü, kolonyalı ıslak mendiller, giysilerin yıkanmasında kullanılan deterjanlar, bebeğin giysilerinin tür bebeğe anne sütü almadığında verilen mama atopinin gelişmesini kolaylaştırabilir.
  Bebeğin mümkünse anne sütü ile beslenmesini, vücut bakımında sabun içermeyen bakım ürünlerinin kullanılmasını, kolonyalı, parfümlü ıslak mendillerle vücudunun silinmemesini, giysilerinin pamuklu olmasını, bol suyla gerekirse iki kez durulanmasını, ütülenmesini öneririz.
  İlaç tedavisi de veririz.
  Ancak ilaç tedavisi atopik dermatit teşhisi kesin olduktan sonra bile dermatitin niteleiğine, şiddetine, beraberinde neler olup olmadığına göre belirlenir.
  Bu açıklamayı yazarken bebeğinizin yanaklarındaki kızarıklığın atopik dermatit olduğunu belirlemiş değilim. Sadece bu yaşlarda en sık nedeni yazmak istedim.
  Siz de kabul edersiniz ki, görerek tanımlanması gereken bulguları olan rahatsızlıkları buradan teşhis etmemiz mümkün değildir.
  Size önerim: Bebeğinizin yanaklarındaki kızarıklıkların değerlendirilmesi için tekrar bir çocuk heikimine veya bir dermetoloji hekimine göstermenizdir.
  Geçmiş olması dileklerimle.