Benlik Kavramı Nedir?

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Eylem tarafından 19 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Eylem

Eylem Süper moderatör Yönetici

Benlik Kavramı Ne Demek?

Son yıllarda kişiliği etkileyen 'güçlü bir faktör olarak, benlik kavramı, psikologlar tarafından büyük bir ilgi ile incelenmeye başlanmıştır. Bir insanın kendisini ve çevresini algılayış tarzının, onun genel tutumunu ve davranışlarını büyük ölçüde etkilediği dikkati çekmiştir. Benlik, kişiliği çok etkilemekle birlikte, kişilikten biraz farklı bir anlam taşımaktadır. Benlik, kendi kişiliğimize ilişkin kanılarımız ve kendi kendimizi görüş tarzımızdan oluşur. Bu bakımdan benlik, kişiliğin öznel yanı olarak tanımlanabilir.

İç varlığımızın bütününü teşkil eden benlik, kişilik gibi karmaşık bir kavramdır. Bu karmaşık kavramı çözümleyecek olursak, benlik belki şu s0runların cevaplarını içerir: '

(a) Ben neyim? Bu sorunun cevabını bazı kimseler, daha çok olumsuz olarak, yani, ”ben beceriksizim, aptalım, çirkinim, soğuk insanın biriyim" diye cevaplandırabilir. Bir başkasının ise kendisi hakkında, "ben akıllıyım, güzelim, becerikliyim ve sevimliyim" diye daha olumlu bir' kanısı buluna bilir.

(b) Ben ne yapabilirim? Bende ne gibi yeterlikler var? "Ben iyi konuşurum, güzel resim yaparım, müzikten anlarım, matematiğe kabiliyetim var”, gibi kendimizde ne gibi yetenekler olduğuna ilişkin kanılarımız, benliğin bir yanını oluşturur. Benliğim bu yanı da bireyin kendisi tarafından olumlu, ya da olumsuz olarak değerlendirilmiş olabilir.

(c) Benim için neler değerlidir.? Ben ne yapmalıyım ve ne yapmamalıyım? Örneğin, "başkalarına yardım etmeliyim", "para kazanmalıyım", "kopya çekmemeliyim“, ya da "yakalanmamak şartıyla kopya çekmekte bir sakınca yoktur", “her şeyden önce kendimi düşünmeliyim" gibi bireyin içinde bulunduğu toplumdan kendine göre edindiği az çok olumlu ya da ' olumsuz yargılardan meydana gelen bir değerler sistemi vardır. Bu da benliğin önemli bir yanıdır.

(ç) Hayatta ne istiyorum.? Doktor, mühendis, öğretmen, sanatkâr, iyi bir ev kadını veya evcimen bir aile reisi olmak, sosyeteye mensup iyi giyinen bir insan olmak gibi çeşitli emel ve ideal/er de benliğin bir yanını oluşturur.