Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bil hadisi

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Manası: Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil.

  Ölümünden önce hayatının, hastalığından önce sağlığının, meşguliyetinden önce boş vaktinin, ihtiyarlığından önce gençliğinin, fakirliğinden önce zenginliğinin, kıymetini bil.


  [​IMG]

  Biz insanoğlu hayatımızı zevke dayalı, günün gün etme sevdasıyla yaşıyorken, elimizde olan değerlerin hiç kaybolmayacağını zannediyoruz. Unutmayalım ki hayat inişli çıkışlı bir yoldan ibarettir.

  Hadis genel olarak israfın her çeşidini yasaklar niteliktedir. Yoksa elinizde varken cimri olun saklayın anlamında değildir. Hayat, sağlık, zaman, gençlik ve zenginlik israf edilmeden yerli yerinde kullanılması gereken, ahiret hayatımızda biçeceğimiz ekinlerimizdir.
  Hayat en büyük nimettir ki Allah (cc) bizi hiç yoktan var etmiştir. Varlar içinde de en şereflisi insan olarak yaratmıştır. Bu düşünen akıllar için çok büyük bir ikramdır. Bir hayvan, bitki ya da taş toprak olarak da yaratabilirdi.

  Sağlık ve zaman israfı zulüm sayılacak öğelerdendir. Müslümanlar dünyaya fazla çalışmaz , ibadetini yapar başka bir işle uğraşmazlar gibi yanlış bir anlayış vardır. İslam öğretisine baktığımız da konu bunun tam tersidir. Müslüman şahsiyetler yaşadıkları çevrede insanlara en faydalı olanlardır. Yeryüzünü Müslümanlar imar ederler. Bunu yaparken de kimseye zulmetmezler.

  Zengin olanları sadaka ve zekatları ile sosyal dengeyi sağlar, hayatı yaşanabilir kılmaya çalışırlar. Allah (cc) mahşerde bizi mahrum eylemesin.


  Yawux