Bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Bilgisayarınızda Güvenlik İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Birbirine bağlı bilgisayarların oluşturduğu bütüne bilgisayar ağı denir.Virüsler ağ üzerinden çok daha kolay bulaşabilir ve hatta ağ içerisinden herhangi bir kişi, güvenlik programınız yoksa, kolayca dosyalarınızı ele geçirebilir. Bu yüzden bilgisayarınıza bir anti-virüs programı ve kişisel firewall programını yüklemeniz bilgisayarınızın güvenliği açısından önemlidir.

  internet kullanımın alınması gereken önlemler

  -Ne yüklediğinize ve bilgasayarınızda ne çalıştırdığınıza dikkat edin. Eğer ilginç yeni bir program keşfederseniz, yüklemeden önce ve sonra virüs taramasından geçirin.
  - Bilgisayarınıza izinsiz girişleri engellemek üzere kişisel firewall kullanın.
  -İşletim sisteminiz konusunda güvenlik gelişmelerini takip edin.
  - Bir ağ üzerindeyseniz ve dosyalarınızdan bir kısmını paylaştırdıysanız, paylaşım şifresini tahmin edilemeyecek kadar uzun bir şekilde seçiniz ve belirli aralıklarla değiştiriniz.
  - Internette paylaşmanız gerekenden fazlasını paylaşmayın. Gerçekten ihtiyacınız olmadıkça 'File and Printer sharing' gibi öğeleri yüklemeyin.
   
 2. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Cevap: Bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler

  Dosya paylaşımı yaparken de dikkatli olunmalıdır..
  Kullanıcılar dosyalarını ağ üzerindeki diğer kullanıcılarla paylaşırken bu dosyaların herkes tarafından görüldüğünü farketmiyor. Bunun yanında belirli dizinleri paylaşıma açmak yerine işletim sistemi dosyalarının ve programların bulunduğu dizinleri paylaşıma açmakta, parolasız olarak açılan bu paylaşımlar sonucunda bir yandan güvenlik açıkları oluşturmakta, bir yandan ağ üzerinden yayılan virüsler için uygun zemin oluşturmaktadır.. Kullanıcıların dosya paylaşımlarının riskleri konusunda bilinçlendirilmesi, dosya paylaşımı konusunda daha güvenli yolların sunulması gerekmektedir.


  Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının en sık yaptıkları hatalardan biri de kullandıkları bilgisayarın yöneticisi olmayı istemeleridir. Masaüstü bilgisayarların kullanılabilmesi için yönetici haklarına gerek bulunmamaktadır. Bununla birlikte sistem yöneticileri de gereksiz telefonlardan ve yapılan gereksiz açıklamalardan kurtulabilmek amacıyla zaman zaman kullanıcıların bilgisayarları yönetebilmesine izin vermektedir. Son kullanıcının yönetici haklarıyla farkına varmadan yaptığı kurulumlar ya da değiştirdiği konfigürasyon parametreleri bilgisayar üzerinde güvenlik açıklarına neden olabilmektedir.