Bilimsel araştırmalardaki etik ilkelere uymak neden önemlidir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.247
  Bilimsel araştırmalardaki etik ilkelere uymak neden önemlidir?

  Etik kelimesi ahlak anlamına gelir. Etik davranmak ise ahlaklı davranmak, o işin gerektirdikleri gibi davranmak anlamındadır.
  Bilimsel çalışmalarda da etik ilkelerine uyulmadığı görülmektedir. Örneğin bir kişi, başkasının üzerinde çalışıp hazırlamış olduğu bir metni/yayını/araştırmayı, kaynak göstermeden kendininmiş gibi paylaşabilmektedir. Bu durum etik ilkelerine aykırıdır.
  Profesör, Doçent gibi ünvanlara sahip olan akademisyenler, belirli zamanlarda yayın yapmak zorundadırlar. Yani araştırma yapmalı ve bunları yayınlamalıdırlar. Bu da bir süre sonra bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskının da etkisiyle bazı kişiler, bilimsel araştırma yerine saçma sapan, kafadan atılmış değerler ile veya bilgisayarda hazırlanmış değerler ile yayın yapmaktadır. Bunları bilimsel araştırma gibi öne sürmektedir ancak aslında yayının hiçbir geçerliliği yoktur. Bu da etik kurallarına aykırıdır.
  Bazılarında ise özensiz bir şekilde hazırlanan ve net/kesin/doğru sonuçlar içermeyen yayınlar yapılmaktadır. Bu da etik açıdan uygun değildir.
  Etik kurallarına uymak, kişiye hak ettiği değeri, emeğinin karşılığını vermek açısından önemlidir. Bunun haricinde toplumu ve bilim camiasını yanlış bilgilendirmemek adına da önem arz eder.