Bitki Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Bitki

  Bitki, Bitki topluluğu yaşamın devamı amacıyla doğanın bir parçası olan en önemli etkendir. Bitkiler genel olarak ağaçlar, çiçekler, fotosentez yapan yosunlar, yosun ve benzeri organizmaları yapısında bulunduran çok büyük bir canlı topluluğu alemidir. Bitkiler çok büyük oranda fotosentezi gerçekleştirmekle birlikte tek hücreli bir kısım canlılarda fotosentezi gerçekleştirmektedir. Bitikler toplu halde dünya üzerinde yaşarlar. Bitkilerin bir arada oluşturduğu bitki kolonisine bitki örtüsü denilmektedir. Bilisel olarak çok büyük bir bölgede yetişen bitki türlerinin tamamına flora denilmektedir. Bitkilerin yetişmesinde bir çok etken bulunmaktadır. Bunlar ekvatora uzaklık, arazi eğitim, denize yükseklik, sıcaklık, rakım, ışık, nem, ışık, yıllık yağış miktarı canlı faktörü (insan, hayvan ve diğer bir kısım mikroorganizmalar), toprak içeriği, toprak yapısı bitkinin yetişmesinde en önemli etkenlerdir. Bir bitkinin gelişmesinde yukarıda etmenlerden bir veya bir kaçı eksik veya az olduğu takdir de bitki yaşamını devam ettiremez. Herhangi bir bölgeye özgün olarak bölgede yaşamını ve ekolojik yapısını sürdüren bitki topluluğuna vejetasyon denilmektedir. Vejetasyon 4 ana sınıftan oluşmakla birlikte bu sınıflar; Ormanlar, otlar, çalılar ve tundradır.

  Bitkiler Aleminde Orman, Ot, Çalı ve Tundralar

  Ormanlar her daim yeşilliğini koruyan ve fotosentez dengesini sağlayan topluluk halindeki bitki türleridir. Orman türleri incelendiğinde bulunduğu ekvator ve soğukluk-sıcaklık ilişkisine binaen her bölgede farklılık arz etmektedir. Ormanlar incelendiğinde orta kuşak, subtropilak, tropikal, sert yapraklı, kışın yaprak dökenler, iğne yapraklı, muson ormanları, mangrov, galeri, tropikal tarzlı orman türleri yapısında bir çok farklı ağaç ve bitki türlerini bulundurarak besin ve ekolojik döngüye katkıda bulunmaktadır. Çalılar ise bulundukları soğuk-sıcaklık birlikteliği ve mevsimlere bağlı olarak maki, psödomaki, garip gibi türleri ile bitkiler aleminde yerini almıştır. Bir kısım otlar ise bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak savan, çöl ve step ortamında yaşamını sürdüren ve buradaki ekosisteme katkı bulundurmaktadır. Tundra ise kutup bölgelerinin güneş almasıyla birlikte toprak ve buzulları üzerinde mikroorganizmalar sayesinde oluşan bitki türlerini oluşturmaktadır. Tundra sayesinde kutuplarda bulunan canlılara besin ve fotosentez dengesi sağlanmış olur.

  Bitki Türleri ve Bitkiler Aleminin Kapsamı


  Bitkiler yaşam açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu hususla bitkiler alemi oldukça büyük bir alanı kapsamaktadır. Uzman Biyologların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bitikler aleminde 350.000'e yakın bitki türü bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde 287.000 gibi büyük bir bitki türünün tanımı yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda yaklaşık olarak 259.000 çiçeksi bitki tespit edilmiştir. Bu bitki türlerinin 15.000'i yosun ve yosun türleri olarak tanımlanmıştır.

  Bitkinin Görevi ve Önemi


  Bitki ekolojik düzenin devamlılığı sağlamaktadır. Bu hususla bitkiler genel olarak enerjisini güneş ışığından alır. Topraktan almış olduğu minarelleri kullanarak farklı besin maddelerinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu besin maddelerini kullanırken bitkide bulunan kloroplastlar sayesinde fotosentezi gerçekleştirerek organik bileşikleri üretir. Bitkinin mikroskop altında incelemesi sonrasında hücrelerinin kareye benzediği gözlemlenmiştir. Bu hücreler içerisinde bir çok organizmanın bulunduğu tespit edilmiştir. Bitki görev bakımında insanların yaşamını sürdürmesi nedeniyle oldukça önemlidir. Dünya üzerindeki bitki topluluğunun zarar görmesi halinde ekosistem bozularak canlılığın devamı son bulacaktır. Bu hususla bitkilerin kimyasal yollar ve insan tahrifatından korunması gerekmektedir.