Böcek sokmaları hakkında bilmediklerimiz

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Böcek sokmaları hakkında bilmediklerimiz

  Isırıklar basit bir ısırıktan daha fazla anlama gelebiliyor. Mesela bazı dişi sinekler yumurtalarını sivrisineklerin alt kısmına tutturur.
  Sivrisinek kurbanının cildine konduğunda larvalar yumurtadan çıkar ve kurbanın derisinin altında ilerleyerek deride, tedavi edilmediği takdirde kan zehirlenmesine kadar varan ağrılı şişliklere neden olur.
  – Pireler taşıdıkları hastalıkları konakçı canlıya geçirirken bazen konakçı canlının davranışları onlara yardımcı olur. Pirelerin ısırdıkları bölge kaşınır. Konakçı bu bölgeyi kaşıdıkça deri tahriş olur. Hastalık yapan mikroorganizmalarla dolu pire dışkısı ve kusmuğu tahriş olan bölgeden deri altına geçebilir ve bu yolla pireler hastalık bulaştırabilir.
  – Böcek, konakçısını ısırdığında ya da soktuğunda konakçının bağışıklık sistemi böceğin tükürüğüne karşı savunmaya geçer ve salgılanan histamin ısırılan bölgeye gönderilir. Bu da bölgenin şişmesine, kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.
  – Bazı böcek ısırıkları mekanik olarak çok etkileyicidir. 2012 yılında Paris’teki Pasteur Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar bir sivrisineğin bir fare üzerinde nasıl beslendiğini videolu mikroskopla kaydetti.
  Buna göre, sivrisineğin iğnemsi hortumu farenin cildini deldikten sonra ağız kısmı esnek bir hal alıyor ve ağzı bir kan damarına yerleşene kadar hücreler arasında ilerliyor.
  – Bir dişi sivrisineğin anne olabilmesi için normalden daha fazla beslenmesi, dolayısıyla da kan emmesi gerekir.
  Erkek sivrisinekler gibi dişi sivrisinekler de besinlerini bitki özlerinden alır. Ancak pek çok dişi, yumurta üretebilmek için kandaki demir ve proteine ihtiyaç duyar.

  – En iri sivrisinek türlerinden bazılarının da dâhil olduğu Toxorhynchites isimli sivrisinek cinsi kimseyi ya da hiçbir şeyi sokmaz, ihtiyacı olan her şeyi bitki özlerinden sağlar.

  – Doğu Afrikalı zıplayan örümcek türü Evarcha culicivora karnı kanla dolu dişi sivrisineklerle beslenir. Kan emmiş dişi sivrisinekleri görüntüsünden ve kokusundan tanır.

  Böcek sokmaları hakkında bilmediklerimiz
  Dişi sivrisinekler ihtiyaçları olan kanı emmek için hamile kadınları hedef alır. Pek çok çalışmanın sonucuna göre hamile kadınların sivrisinek tarafından ısırılma ihtimali hamile olmayan
  kadınlarınkine göre yaklaşık iki kat daha fazladır.
  – Araştırmacılar hamile kadınların sivrisineklere daha çekici gelmesinin yüksek vücut sıcaklığına sahip olmaları gibi birkaç nedeni olduğunu düşünüyor.
  – Öncelikle sivrisinek sokmasıyla yayılan Zika virüsü ile doğuştan gelen sağlık sorunları arasındaki muhtemel ilişki endişeleri hayli artırdı. Aslında Zika yeni keşfedilen bir virüs değil. 1947 yılında Uganda’da yapılan bir sarıhumma araştırması sırasında tanımlandı.
  – Afrika dışında insanlar arasındaki ilk Zika salgını 2007 yılında küçük bir Pasifik adası olan Yap’ta görüldü. Şaşırtıcı bir şekilde araştırmacılar salgın sırasında yapılan çalışmada yakalanan sivrisineklerin hiçbirinde Zika virüsüne rastlamadı.
  – Zika virüsü manşetlere taşınmadan yıllar önce Batı Nil virüsü de ABD’de neden olduğu ilk enfeksiyon sebebiyle basında benzer bir yankı oluşturmuştu ve salgın ihtimali halk tarafından da büyük bir tehdit olarak algılanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü 2014 yılında sivrisinek kaynaklı
  sıtmanın 438.000 kişinin, sarıhummanın 30.000 kişinin, kızıl hastalığının ise 16.000kişinin ölümüne neden olduğunu açıkladı. Oysa aynı Batı Nil virüsü 500 kişinin ölümüne neden olurken Zika herhangi bir ölüme yol açmadı.

  [​IMG]
  Böcek sokmaları hakkında bilmediklerimiz!

  Sivrisinekler yaydıkları hastalık konusunda kötü bir üne sahipken aslında keneler insanlara ve hayvanlara çok daha farklı hastalıklar bulaştırıyor.
  – Keneler ısıran ya da sokan diğer böceklerden daha farklı beslenir. Konakçısını bir kere ısırmak yerine türüne bağlı olarak konakçı üzerinde günlerce hatta haftalarca asılı kalabilir ve bu şekilde defalarca beslenir.
  – Sivrisinekler ve keneler tahtakurularına göre daha çok hastalık yayar. Tahtakurusundan insana hastalık yapan mikroorganizma bulaşması çok nadir görülse de pek çok insan tahtakurularını daha itici buluyor.
  – Aslında çok da haksız sayılmazlar. Şubat ayında araştırmacılar Cimex lectularius türü tahtakurusunun genom dizilimini ortaya çıkardıkları çalışmayı yayımladılar.Böcek sokmaları hakkında bilmediklerimiz!
  Araştırmada bu tür tahtakurularının tükürüklerinde konakçının ağrı hissini engelleyen en geniş protein çeşitliliğinin söz konusu olduğunu ve böylece aynı konakçıdan defalarca beslenebildiklerini keşfettiler. Bilim için fedakarlık yaparak derilerinin tahtakuruları tarafından ısırılmasına izin veren gönüllülerle yapılan bu deneyde, tahtakurusu kurbanlarının sadece yaklaşık %30’u tahtakurusu ısırığını hissedip tepki verdi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018