Boynunuz yaşınızı ele veriyor

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve webkolik tarafından 23 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Boynunuz yaşınızı ele veriyor

  Her ne kadar balıkçı yakalarla veya fularla gizlemeye çalışsanız dahi zamana yenik düştüğünüz anda sizi ilk ele veren boynunuzdur. Ancak boynunuzu saklamak yerine ameliyatsız yöntemlerle gençliğe kavuşturmak da yine sizn elinizde… Peki kuğu gibi bir boyna estetik ameliyatsız nasıl kavuşabilirsiniz? Boynunuzun yaşınızı ele vermesini istemiyorsanız bu makalemizi okuyup önerilerden faydalanabilirsiniz.

  Bilindiği gibi boyun, yaşlanma belirtilerinin daha fazla görüldüğü bölgelerin başında gelmektedir. Cilt sarkmaları, cilt altı kas ve tükürük bezlerinin gevşemesi ve salınması, kas grubunun belirginleşmesiyle kırışıklıkların artması çoğunlukla dikkat çeker. Estetik ameliyat ile düzeltilmesi mümkün olan bu sorunlar için, günümüzde estetik cerrahide sıkça kullanılan cerrahi dışı yöntem olan botoks tedavisi yapılabiliyor.

  Boynunuz yaşınızı ele veriyor
  Boyun bölgesi cildimizin hemen altında ‘platisma’ ismi verilen ve bütün boyunu çene kenarlarından göğüs ön duvarına kadar ağ gibi saran bir kas bulunmaktadır. Alt dudağımızı dışa ve alta doğru büktüğümüzde ise boynumuzda bu kası rahatlıkla görebiliriz. İlerleyen yıllarla beraber bu kas, boyun cildimizin hemen altında daha belirgin bir hale gelerek, bantlar biçiminde kendini gösterebilir ve çene şeklini bozabilir. bu ‘Platisma’ kası ve altı, yumuşak dokuların aşağı doğru sarkmasıyla çeneye doğru bakıldığında normalde varolan düz kontür bozularak daha silik bir çene profili oluşturur. Bununla birlikte boynun daha aşağı ve ön kısımlarında, yıllar içinde bantlar oluşturabilir. Bazı cerrahi yöntemle boyun estetiği olmak istemeyen kişilerde, botoks enjeksiyonları ile bu bantlar azaltılabilir. Böylece daha düz bir boyun sağlanabilir. Clostridium botulinum adlı bir bakterinin toksini olan botoks, enjekte edildiği yerdeki kası geçici bir felce uğratarak o bölgede etki gösterir. Botoksun çenenin alt kenarlarında kullanılması ile çene konturunun daha belirgin hale geldiği görülmetedir. Nefertiti Lift ismiyle yapılan bu işlem adını tarihte güzelliğiyle ile anılan Mısır kraliçesi Nefertiti’den almıştır.

  [​IMG]

  Duruma göre 20 ila 30 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan bu işlemin etkisi, 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Ameliyata gerek duyulmadan yapılan bu yöntem ile 4-8 ay boyunca daha estetik ve genç bir boyun konturuna sahip olmak mümkün. Fakat bu işlemin daha uzun süreli ve etkili sonuçlar vermesini istiyorsanız botoks enjeksiyonlarını lazerle beraber yaptırmanızda yarar vardır. Yine de bu yöntemlerin, daha uzun süreli ve daha çok kalıcı sonuçları olan cerrahi boyun germe ameliyatlarının yerini tutması mümkün değildir.

  Boyun cilt altı yağ ve başka yumuşak dokuların çok sarktığı, cilt elastikiyetinin kaybolduğu durumlarda, botoks enjeksiyonunun bir faydası olmamaktadır. Böyle bir durumda cerrahi boyun estetiği problemi çözmede tek seçenek olarak görünüyor. Boyun bölgesi cerrahisiz veya cerrahi olarak estetik değerlendirilmesi mutlaka bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. İşlemin avantajı ve dezavantajları hastayla beraber hareket edilerek değerlendirilmelidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2018