Buz Kanyonu Grönland

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Grönland, Danimarka\’ya bağlı olan özerk bir bölgedir. Atlas Okyanusu\’nun kuzeyinde bulunur. Kuzey kutbunda en büyük buz örtüsüyle (2.166.086 km2) alandır. Tabanı deniz yüzeyinin altında bulunan bu buz tabakası 3 km kalınlığındadır. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük adası olan Grönland\’ın %81\’i buzullarla kaplıdır.

  Bilim insanları Grönland\’ın büyük bir kısmını örten buz tabakasının altında bir kanyon olduğunu keşfettiler. Bu kanyon 800 km uzunluğa ve 800 metre derinliğe sahip. Bu kanyonun dört milyon yıl önce henüz buzul tabakası oluşmadan önce, oradan akan büyük bir nehir tarafından oyulduğu düşünülüyor. Buzul tabaka oluşmadan önce bu kanyondan akan ve Kuzey Buz Denizi\’ne dökülen bir nehir bulunuyordu.

  Bu gizli kanyon Grönland\’ın ortasından başlayarak kuzey kıyılarına kadar ulaşıyor. Buz Kanyonu, Arizona\’da bulunan Büyük Kanyon\’dan daha uzun.

  İngiltere Güney Kutbu Araştırma Merkezi\’nden Prof David Vaughan ardarda oluşan buzullara rağmen kanyonun buzul öncesi halini korumasının şaşırtıcı olduğuna dikkat çekti. Dört milyon yıl önce dünya üzerinde insan olmadığı için bu kanyon henüz insan gözüyle görülmüş değil.


  buz-kanyonu4780-s-295x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018