Çanakkale Savaşının Siyasi Sonuçları Nelerdir Maddeler Halinde

Konusu 'Maddeler halinde' forumundadır ve Demir tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.572
  Çanakkale Savaşının Siyasi Sonuçları Nelerdir

  1 – Çanakkale Zaferi , Balkan Savaşları’yla içte ve dışta sarsılmış durumda bulunan Osmanlının itibarını kurtarıp güçlendirmiştir .
  2 – Çökmekte olan Osmanlı Devleti içerisinde Hala Türk milletinin gücünü ve kudretini koruyup dimdik ayakta olduğunu göstermiştir.
  3 – Çanakkale Zaferi , müttefiklerinin yardımından yoksun vaziyette olan Çarlık Rusya’nın çökmesine ve Bolşevik rejiminin yerleşmesine neden olmuştur.
  4 – Savaşın Başlangıç dönemlerinde savaşa katılmamış olan devletlerin tutumlarını etkilemiştir . Bulgaristan , merkezi devletlerin yakınında yer almış , Romanya , Yunanistan ile İtalya bir zaman ek olarak savaş haricinde kalmış ve Arap isyanı da çok uzun bir süre olmasa da gecikmiştir .
  5 – İtilaf Devletleri’nin Boğaz’ı geçemeyişi , İngiltere ve Fransa’nın askerî ve siyasi itibarını sarsmış; bu devletlerin sömürgelerinde özgürlük ve özgürlük akımlarının doğmasına , dolayısı ile da dünya haritasında bir takım değişikliklere yol açmıştır .
  6 – Çanakkale’de savaşan Avustralya ve Yepyeni Zelandalıların milli bilinçlerinin oluşmasında faktör olduğu kadar savaş sırasında ve sonrasında bu ülke vatandaşları ve hükümetleri ile dostlukların meydana çıkmasını sağlamıştır .
  7 – Boğazların , Birinci Dünya Savaşı başında , Osmanlı Devleti aracılığı ile kapatılıp savaşın sonuna civarında açılmaması , uluslar arası ticari ilişkileri ve Karadeniz’e komşu ülkelerin ticaretini aksi yönde etkilemiştir