Çanakkale zaferinin türk tarihi açısından önemi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  18 Mart çanakkale zaferinin türk tarihi açısından önemi

  Çanakkale zaferinin tarihimiz açısından önemi

  Birinci Dünya savaşında düşmanlarımız İngiltere ve Fransa, Gelibolu Yarımadasını ele geçirerek Çanakkale Boğazı'nı açmak ve o dönemin başkenti İstanbul'u işgal etmek niyetiyle bu harekata başladılar. Amaçları Türk'lerin Avrupa ile bağlantılarını da tamamen kesmekti. Ancak Gelibolu Yarımadasının ayrıcalıklı bir yeri vardır. Avrupa Kıtası'nda sahip olduğumuz ilk topraktır. 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından Türk topraklarına katılmıştır. İşte bu sebepten dolayı da Çanakkale Zaferi önemlidir.

  Çanakkale Zaferi'nden bir yıl önce Türk Ordusu, tarihinin en büyük kaybını yaşamıştır. Balkan Harbi, Balkan Faciası, bu mağlubiyet sonucunda Meriç Nehri'ne kadar Avrupa'daki toprakların tamamı kaybedilmiş ve ordu da elden çıkmıştı.
  Türk Ordusu gerçek anlamıyla ordu olabilmek için büyük bir çabaya girişti. Bir yılık sürede, yüzüne sürülen kara lekeyi silecek duruma ve Çanakkale Zaferi'ni kazanacak güce erişti. Kazandığı zaferle Türk'ün gerçek kudret ve kabiliyetim ortaya koydu. Tarihindeki Türk'ün yaşadığım, Türk Milleti'nin cevherim, bütün Dünya'ya bir kere daha gösterdi, işte Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.

  Çanakkale Zaferi, karşılığında en çok insan kaybına maruz kaldığımız bir zaferdir. Bu zafer için hemen hemen her evden bir iki şehit verilmiştir. Türk Milleti, binlerce aydınını, okumuşunu bu savaşta yitirmiştir. Anadolu'dan ve özellikle İstanbul'dan akın alan gönüllü öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli öğrenciler, Türk Ocakları'nda yetişmiş okur-yazarlar, aydınlar bu savaşa katılmışlar ve can vermişlerdir. Bu savaşa toplam 400.000 Türk katılmış ve bunun 250.000'i zayi olmuştur. Çanakkale'de bir nesli kaybettik, Gelibolu'ya bir nesli gömdük, işte Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.

  Bu zaferin belki de bizim için en önemli yanı Milli Mücadele ruhunun ilk meşalelerinin burada yakılmış ve T.C.'nin ilk temel taşlarının bu mücadeleler sırasında atılmış olması ile Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk'ü kazandırmış olmasıdır.

  Çanakkale Zaferi dünyaya, Türk'ün tükendiği sanılan gücünün henüz tükenmediğini, artık tarihi misyonunu tamamladığım sandıklan Türk'ün, şartlar ne kadar zor olursa olsun, daha çok şeyler başarabilecek güç ve inanca sahip olduğunu göstermiştir. Karşımızdakiler bir devletin çöküşü ile milletin inanç ve gücünün çöküşünün farklı şeyler olduğunu burada anlamışlardır. Türk'ün devleti çökebilir ama kendisi çökmez. Dünya sahnesindeki rolünü bırakmaz. İşte Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.

  Kaynak: İsmet Görgülü - Çanakkale Zaferi ve Atatürk