Çapraşık dişlerin tedavisi Ortodonti

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 12 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Çapraşık dişlerin tedavisi Ortodonti

  ortodonti-tedavi9246-s-289x190.jpg

  Çapraşık dişlerin tedavisi olarak tanımlanan Ortodonti; baş boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi,önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.. Diğer tedavi dallarında olduğu gibi erken teşhis, orotdontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için çok önemlidir.Ortodontik sorunlar, çocukluk çağında başlayabilceği gibi, diş kaybı, dişeti rahatsızlıkları gibi problemlere bağlı olarak erişkin yaşta da olabiliyor. Bu problemlerin düzeltilmesi,estetik sorunu çözmekten öte dişlerin sağlıklı olmasını sağlamak ve ömrünü uzatmak açısından da önemlidir.

  Çocuklarda ortodonti

  Çocuklarda ortodontik muayene,ilk dişlenmenin başladığı 5-7 yaş civarında olmalıdır. Bu yaşlarda yapılacak muayene ile hem dişlerde oluşabilecek kapanış sorunları,hem çenelerin iskeletsel bozuklukları teshis edilebilir.Ortodontik sorunlar, bademcik, geniz eti,ağız solunumu veya atipik (bebeklik) yutkunması sonucunda da ortaya çıkabilir.Çocuk ortodontisindeki esas amaç, ortodontik soruna neden olan etkeni ortadan kaldırmaktır.Bazen basit önlemler sayesinde , hiç tel ya da damaklık takmadan da ortodontik bozukluklar durdurulabilir.Çocuklarda uygun önlemler alınıp, etken ortadan kaldırılırsa ortodontik ve ortopedik sorunlar belli seviyede düzelme gösterebilirler.

  Ortodontide ideal tedavi zamanı, problemin şiddetine bağlı olarak, ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Basit dişsel sorunların tedavisi genelde tüm dişlenmenin bittiği 12 yaşına kadar ertelenebilir. Bununla beraber özellikle 1. büyük azı dişlerini ilgilendiren sorunlar, süt dişlerinin erken kaybı ile ortaya çıkan sorunlar ve çenelerin iskeletsel sorunları daha erken yaşta tedavi edilmesi gereken problemler listesindedir. Özellikle alt ve üst çenenin konumlarıyla ilgili sorunlar, çocuğun büyüme potansiyeli kullanılarak düzeltildiği için, 7-8 yaş civarında tedaviye başlanır.