Cep telefonunun çocuğa zararları

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Sümeyra tarafından 8 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Cep telefonunun çocuğa zararları

  Ergen yaştaki çocuklar sınırsız mesajlaşabilecekleri akıllı bir telefona sahip olmak için büyük bir baskı hissederler. Arkadaşlarının çoğunda muhtemelen vardır ve birçoğu için mesajlaşmak tek iletişim yoludur. Onlar için telefonda konuşmak eski modadır. 13 ila 17 yaş dönemindeki çocuklar diğer yaş gruplarından daha çok mesajlaşırlar. Ayrıca çocuklar okulda, alışveriş merkezlerinde, otobüste, evde ve yatakta, yani her yerde mesajlaşırlar. Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, telefonlarını okula götüren ergen yaştaki çocukların neredeyse yarısı, günde en az bir kez, ders esnasında mesaj göndermektedir. Cep telefonunun çocuklara korkunç zararları vardır..


  Mesajlaşma çocuklarda bir dürtüye ya da tutkuya dönüşebilir. Çocukların mesaj yazarken kontrolü kaybetmeleri çok kolaydır. Ayrıca ev ödevi, güvenlik ve yüz yüze iletişim gibi hayatta daha önemli olan şeyler yerine, zamanlarını ve ilgilerini sadece telefonlarına verebilirler.

  Ergenler mesajlaşmaktan çok hoşlanırlar, çünkü böylece nerede olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla anında bağlantı kurabilirler. Ama aralarında jet hızıyla gidip gelen yazışmalar, onların aslında “gönder” tuşuna basmadan önce durup düşünmediklerini gösterir. Yüz ifadeleri, beden dili ve ses tonu gibi ipuçlarının yardımı olmada yapılan iletişimde, ekrandaki sözcükler onlara sert ve kırıcı gelebilir. Ayrıca bu mesajlar izinsiz olarak saklanıp başkalarına yayılabilir. Herhangi bir mesajı ya da fotoğrafı Gönderdiğiniz anda artık onun kontrolü sizden çıkmış demektir. Üstelik bazı ergenler mesajlaşmayı başkalarını incitmek veya aşağılamak için kullanırlar. Akıllı bir cep telefonuyla utanç verici bir sahnenin anında fotoğrafını çekip pek çok kişiye göndermek artık çok kolaydır. Alaycı ve nefret dolu mesajlar ruhsal yıkıma yol açabilir. Son derece güçlü iletişim platformları olan akıllı cep telefonları henüz olgunluğa erişmemiş ellerde büyük bir yıkıma yol açabilir.

  Ayrıca çocuklar mesajlaşırken gözlerini cep telefonlarından ayıramazlar ve etraflarında olup bitenlere dikkat edemezler. Bir yandan mesajlaşıp bir yandan ödev yapmaya çalıştıklarında, öğrenmeleri gereken şeyleri özümseyemezlerve genellikle ev Ödevlerini olması gerekenden daha uzun sürede bitirirler.

  Cep telefonunun çocuğa zararları nelerdir?
  Okulda cep telefonu kullanmak kopya çekmeyi cazip hale getirebilir. Amerika’da okulların yaklaşık yüzde 70’inde cep telefonu kullanmak yasaktır, ama çocuklar bu kuralları göz ardı ederler. Hatta %35’ten fazlası ise cep telefonlarını kopya çekmek-cevapları arkadaşlarına mesajla göndermek, sınav sorularını fotoğraflarını çekip göndermek ve sınav sırasında internete girip soruların cevaplarını bulmak- İçin kullanırlar.

  Çocuklar akıllı cep telefonları olduğundan riskli seçimleri ve davranışları teşvik edebilen çok sayıda uygulamaya erişim imkanı bulurlar. Örneğin iTunes App Store’da, kullanıcıların yabancılarla flört etmeye teşvik eden bazı uygulamalar mevcuttur. Özetle, akıllı cep telefonu sadece bir cep telefonu değildir. Çocukların gizlicekullanabildikleri, taşınabilen bir internet cihazıdır.


  Cep telefonunun çocuğa zararları

  Dolayısıyla çocuğunuz ergenlik döneminin başlarında ise, ona akıllı Cep telefonu vermenin risklerini ve bu cihazın onun dikkatini dağıtacağı gerçeğini unutmamalısınız. Çocuğunuzun yaşı ne kadar büyükse o kadar iyidir.

  Ergen yaştaki çocuğunuzun akıllı cep telefonu kullanmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle ona kurallar belirleyin, bu kuralları çiğnemenin yol açacağı sonuçları açıkça ortaya koyun.