Çeşitlilik yaşamın tadı tuzudur

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  çeşitlilik yaşamın tadı tuzudur.

  Masada sandalyelerinin üstünde ayağa kalkmalarını saymazsak 1 ve 2 yaşındaki çocuklar çok cüretkar değillerdir. Diyette çeşitlilik dendiğinde, pek çok çocuk için bunun anlamı üçgen ekmeklere sürülmüş fıstık ezmesi yerine dörtgen ekmeklere sürülmüş fıstık ezmesine geçiştir.

  Bununla birlikte çeşitlilik gösteren bir diyet, yalnız değişik besinleri sunmakla kalmaz aynı zamanda bir takım tehlikelere (doğal ya da insan üretime bağlı) maruz kalma olasılığını da azaltabilir. Bunun yanı sıra yemek zamanının monotonlaşmasını da engeller. Erken dönemde çeşitliliği diyete sokmak, çocuğunuzun diyet yelpazesini genişletir. Ya da en azından ileride bu yelpazenin genişleyebilme olasılığını artırır.

  Gevrekleri sıcak ya da soğuk sunarak, buğday gevreği yerine yulaf halkaları vererek çeşitliliği deneyebilirsiniz. Gevrekler üstüne, bir gün muz, ertesi gün çilek koyabilirsiniz. Sandviç malzemelerini değişik tür ekmeklerin üzerinde sunabilirsiniz. Çedar peyniri Küp biçiminde hazırlayabilir, şeritler oluşturabilir, İsviçre peynirinden dilimler kesebilirsiniz. Hamburger, tavuk bagetleri, balık çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Anaokulu beslenme saati için meşrubatları çeşitlendirebilirsiniz: portakal (C vitamini için), kayısı (beta karoten için), mango ve papaya (her ikisi için), elma ve armut suyu (ek çeşitlilik için) kullanabilirsiniz. Unutmayın çeşitlilik yaşamın tadı tuzudur…

  Sabah kahvaltısı yeni bir güne başlamada en önemli öğün iken çocukların çoğunlukla reddettikleri bir öğündür. Bu noktada çocuğun dikkatini çekecek çeşitliliği sunarak kahvaltıya özendirilmesi sağlanmalı. Ayrıca sabah kahvaltısına tüm aile bireyleri de katılırsa çocuğun zihninde bu durumun önemi ve gerekliliği daha fazla anlam kazanır.