Çin Sinemasının Tarih Filmleri

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  Gücü yettiği her şeyin hem ucuzunu hem de kötüsünü yapmakta rakipsiz olan Çinliler; sinemanın para, paranın da sinema olduğunu anlamış bir film piyasasına sahiptir. Jet Li’nin filmi “Hero (kahraman)” ve “Kaplan ve Ejderha” gibi filmler uluslarası ün kazanan filmler olarak gösterilebilir. Mesela Jet Li’nin kahraman oynadığı filmi ele alalım, filmde oklar ve bıçaklar bir o yana bir bu yana uçtuğundan bir tarafımızı çizmeme dikkat edelim. Ayrıca bu bıçaklar sapına adam iliştirilmiş şekilde de uçabiliyor..Bir buçuk milyarlık nüfusuyla Çin, figüran sıkıntısı çekmediği için insanların bu şekilde ölmesine şaşırmıyoruz.

  Film ilk bakışta bir dövüş filmi gibi görünse de aslında Çin’in ilk efsanevi imparatorunun hikayesini anlatır. Başından sonuna kadar Çin kültürünü, tarihini ve Çinli savaşçıların ne kadar güzel uçabildiğini anlatır! Hem Jet Li’nin, hem de sonrasında çekilen Çin tarih filmlerinin konusu aşağı yukarı böyledir. Çin tarihi, Çinli bir bakış açısıyla özene bezene süslenir. Atlas kumaşler, porselenler, fenerler, saraylar, bilginler…

  Ayrıca Çin hükümeti bu filmlere acayip destek veriyor ki istediği şeyler güzel anlatılsın, istemedikleri anlatılmasın. Çin’in film politikasını anlamak için de öyle arşiv arşiv gezmeye, uzmanlardan bilgiler almaya gerek yok. Çin tarihini Çinlilerden okuduktan sonra mesele kendiliğinden aydınlanır. Çağlardan beri Çin, kendisini uygar, üstün ve gelişmiş olarak görmüş; çevresini de barbar insanlarla çevrili algılamış ve her koşulda da tarihini böyle yazmıştır. Yabancı filmlerin seçilerek yayımlandığı ve beğenilmeyen filimlerin yasaklandığı Çin, kendi sinemasını kendi bahçesinde yetiştirip tüketici olmazdan evvel üretmektedir. Bir halkın, ülkenin tarihi nasıl anlatılır, bu konuda neler yapılabilir merak ederseniz Çin filmlerine bakın.