Çocuklara hangi aşılar ne zaman yapılır

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Çocuğa hangi aşı ne zaman yapılır

  Çocuğun Aşı Zamanı - AŞI TAKVİMİ


  Yeni doğmuş bir bebeğin 18 yaşına kadar olması gereken aşılar şunlardır; Ay ay aşı takvimi..

  0-18 ay aşıları

  Bebek doğduğu anda Hepatit B aşısının ilk dozu yapılıyor. İkinci dozu da 1-2 aylıkken yapılıyor.

  Bebeğin 2.ay aşıları

  Bebeğin ikinci ayında birkaç aşının serisi başlıyor. Bebeğinizin canının daha az yanması için yapılacak aşı sayısını azaltan karma aşılar öneriliyor. Rotavirüs aşısının ilk dozu, 5'li karma aşının (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) ilk dozu ile Konjuge Pnömokok aşısının ilk dozu bebeğinizin ikinci ayında yapılıyor.

  Bebeğin 4. ay aşıları

  Bu ayda ikinci aydaki aşıların tekrar dozları yapılıyor. Rotavirüs aşısının 2. dozu, 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) ile Konjuge Pnömokok aşılarının ikinci dozları yapılıyor.

  Bebeğin 6. ay aşıları
  Hepatit B aşısı son dozunun yanı sıra Rotavirüs aşısının 2. dozu, 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive ocuk felci-HIB) ile Konjuge Pnömokok aşılarının üçüncü dozları da bebeğinizin 6. ayında yapılıyor.

  Ayrıca bu ayda mevsimsel grip aşısının da sonbaharın başında yapılması öneriliyor. 2 yaşından küçük çocuklar için aşı enjeksiyon şeklinde yapılıyor. Daha detaylı bilgi için çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

  12. ay aşıları

  3'lü karma aşının (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ilk dozu, Hepatit A aşısı ilk dozu, suçiçeği aşısı, Konjuge Pnömokok aşısı (pekiştirme dozu) ile HIB aşısı yapılıyor. Ancak suçiçeği aşısı 15. ayda da yapılabiliyor.

  15. ay aşıları

  Bu ay ya da 18. ayda yapılması önerilen 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) dördüncü dozu yapılıyor.

  Çocuğun 2-6 yaş arası aşıları


  [​IMG]

  2 yaş aşısı; Konjuge Pnömokok aşısı ile Polisakkarit pnömokok aşısının (Risk grubu çocuklarda uygulanması önerilir) ilk dozu yapılır. Ayrıca Hepatit A'nın ikinci dozu ile Konjuge Meningokok aşısı yapılıyor. 2 yaşından itibaren yıllık mevsimsel grip aşısı enjeksiyon ya da burun spreyi şeklinde yapılabilir.

  4-5 yaş aşıları : 3'lü karma aşı (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ile 4'lü karma aşının (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci) pekiştirme dozları çocuklar anaokuluna başlamadan yapılmalı. Bunun yanında Suçiçeği aşısının da 2. dozu yapılıyor.

  7-18 yaş arası aşılar

  7 yaş: Konjuge Meningokok aşısı ile Polisakkarit pnömokok aşısının ikinci dozu ve bunların yanında Konjuge Pnömokok aşısı yapılıyor. Ayrıca bugüne kadar Hepatit A aşısı olmamış çocuklar bu ayda sarılık hastalığına karşı korunmak amacıyla Hepatit A aşısı olabilir.

  11 yaş: Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca aşısı karma şeklinde uygulanıyor. Bunun yanında Konjuge Meningokok aşısının tekrar dozu yapılır. Her yıl olduğu gibi mevsimsel grip aşısı da yapılıyor.

  11-18 yaş arasında olup Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca aşısı yapılmamış olan çocuklar ise bu aşıyı bir doz olarak yaptırabilirler. daha sonra da her 10 yılda bir tetanos-difteri aşısı yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca 11-12 yaş aralığındaki çocuklar tek doz olarak Konjuge Meningokok aşısı olabilirler. Daha sonra 16 yaşında da bunu destekleyici olması açısından tekrar dozunu yaptırabilirler.