Çocuklarda dikkat dağınıklığı ve çözüm yolları

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 9 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri ve tedavi yolları


  Çocuklarda dikkat dağınıklığı


  Çocuklarda en önemli sorunlarından biri olan dikkat eksikliği denilen dikkat dağınıklığı çocuğun geleceğini de etkiliyor.İyileşmesi geleceğe bırakılan ve küçük yaşlarda uzman desteği alamayan, dikkat eksikliği yaşayan çocuklar ömür boyu bu sorunla boğuşmak zorunda kalabiliyor. Kural tanımamak, aşırı cesaret, heyecan dengesizlikleri, ruh hali değişkenliği gibi bir çok sorunun yanında zamanı yönetememe günlük işlerini planlayamama gibi sorunlarla da çok fazla karşılaşabilir.Özellikle anaokulu ve ilkokul döneminde önlemler alınmadığı takdirde, hiperaktivite ve dikkat eksikliği ileriki yaşlarda da görülmesi kaçınılmaz olur.Çok küçük yaşlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri farkedildiğinde bir uzmana danışmak ve bu konuda önlem almak çok önemlidir. İlaç zorunluluğu olan durumlarda da bilhassa özel eğitim ve öğrenme programının oluşturulması gerekir.

  [​IMG]

  Hiperaktivite, dikkat eksikliği veya dikkat dağınıklığı birçok kişinin düşündüğü gibi bilgisayar oyunlarına, televizyon gibi teknoloji araçlarına bağlamamak gerekir.Uzmanlar bunun teknolojinin etkisi ile oluşmadığını, asırlar önce de dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin var olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda uzmanların soyaçekim ve genler üzerinde durduğunu, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi bir soğuk algınlığı veya grip gibi iyileşen bir hastalık gibi görmemek gerektiğini belirten psikolog İnci Özkoray; Doğru ve özenli bir teşhis konulduğunda, öğrenme stratejileri ve uygun davranış biçimleriyle kişinin bu sorunla başa çıkmayı öğrenebileceğini belirtiyor. İnci Özkoray öğrenme heyecanını taşımak, özgüven ve azimli davranışlarda bulunmak için çocuğun yakın aile çevresinden ve öğretmeninden pozitif, sabırlı, toleranslı, yapıcı bir destek görmesinin çok önemli olduğunun altını çiziyor.
   
 2. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Cevap: Çocuklarda dikkat dağınıklığı ve çözüm yolları

  Yüzmenin de dikkat dağınıklığına çok iyi geldiği söyleniyor çocuklarda dünyanın en iyi yüzücüsü Michael Phelps de yüzmeye ilk başta dikkat dağınıklığı yüzünden başlamış şimdi yüzmede dünya şampiyonu.İlkokulda hiperaktifmiş.Bir öğretmeni, annesine “Üzgünüm Debbie! Hayatında hiçbir işe yoğunlaşamayacak” demiş.Çare olarak annesi onu yüzmeye başlatmış ve sonuç :)
   
 3. Berrak

  Berrak

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  459
  Cevap: Çocuklarda dikkat dağınıklığı ve çözüm yolları

  Benim de dikkat dağınıklığına sahip bir çocuğum var.Yüzmenin faydalı olduğunu ilk defa duyuyorum.Düzenli olarak bu yıl yüzmeye başladı.Umarım etkili olur.

  Michael Phelps gibi bir örnek;

  Bir öğretmenin " sen asla bir şey olamayacaksın Einstein ! " sözleri üzerine katı bir disiplin uygulayan Alman okul sistemini terk etti.Einstein Halya'da bir tatilden sonra, eğitimini İsviçre Politeknik Okulu'nda 1901'de tamamladı.Einstein çok az derslere katıldığı halde, bir arkadaşının tuttuğu mükemmel ders notları sayesinde kursları geçmeyi başardı.Einstein akademik bir görev bulamayınca, Bern'deki İsviçre Patent Bürosu'nda kıdemsiz bir memur olarak görev aldı. Bu görevde iken ve boş zamanlarda teorik fizikteki çalışmalarına devam etti.Veee sonrası... :)
   
 4. kesfet

  kesfet

  Katılım:
  29 Mart 2016
  Mesajlar:
  1
  Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu nasıl ilaçsız tedavi edilir?

  playatentionBaşarıya Giden Kapıyı Arala – Play Attention, sınıfta ya da iş yerinde mutlu ve başarılı olabilmek için gerekli becerileri geliştirir.
  – Başarısı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan program edufeedback teknolojisiyle getirilmiştir.
  – Play Attention, 1996’dan beri Amerika’da 600’den fazla okulda, binlerce evde, öğrenme merkezlerinde, hastanelerde ve psikolojik danışmanlık ofislerinde uzman bir eğitmen tarafından geliştirilmiştir.
  – Play Attention, erişilebilen bütün dikkat, hafıza eğitim sistemlerinden daha uzun süre ve daha fazla insan tarafından kullanılmıştır. Amerika’nın ünlü haber programları olan Good Morning America, NBC News, Woman’s World, the Boston Globe ve daha bir çok ulusal ve uluslararası medya programında konu edilmiştir.

  Gelişmiş Odaklanma
  Konsantrasyon, öğrenme için çok önemlidir. Ekibimiz, sizin yaşadığınız tecrübeleri yaşayan öğretmenler ve ebeveynlerden oluşmaktadır. Sınıfta odaklanamayan, kıpırdanmaktan kendini alamayan veya arkadaş edinemeyen çocuklara eğitimler verdik.

  Acaba, dikkatinizi şimdi görebilseydiniz, nasıl olurdu? Şimdi, bilgisayar ekranında! Bu, öğrenme için gerekli konsantrasyonu daha kolay yapardı. İşte bu tam olarak Play Attention’ın yaptığı şeydir.

  İşin sırrı, dikkati ve bilişsel işlemleri ifade eden beyin dalgalarını izleyen Play Attention BodyWave kol playattention1cihazında gizlidir. Kol cihazını ve beyin gücünüzü, eğlenceli oyunlarımızı kontrol etmek için kullanırsınız. Zihninizle, Harry Potter veya StarWars’taki Luke Skywalker gibi nesneleri hareket ettirdiğinizi düşünün. Play Attention sayesinde, zihniniz bir oyun kumandası veya bilgisayar faresi gibi olur, aynı zamanda gerekli becerileri öğreten oyunlarla davranışlarınızı geliştirirsiniz. Eğlenceli oyunlarımız, önemli öğrenme becerilerini kolay kılar.
  Haftada, 2-3 defa 30-45 dakikalık seanslarla, uzun dönemde önemli gelişimler sağlanır.

  Çocuğunuz size zorluk çıkarıyor mu? Play Attention’ı kullanmayla bu artık sorun olmayacak. Özel kol cihazı sayesinde, bilgisayarı zihinle kontrol etmek, yüksek teknolojili bir eğlencedir. Hiçbir şey bununla kıyaslanamaz.
  Play Attention, NASA teknolojisinin patentli gelişmiş halidir. Bilimsel araştırmalar, beynin hayat boyunca sürekli değişim kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Buna, nöroplastisite denir. Play Attention, kullanıcının gerçek zamanda dikkatini görmesini sağlar. Zamanla, Play Attention kullanan öğrenciler dikkat ve odaklanmayı geliştirmektedirler. İnteraktif alıştırmalar, öğrencileri, odaklanmanın ve bilişsel işlemlerin yeni seviyelerine çıkması için zorlar. Seviye seviye öğrenci, sınıfta ve evde başarılı olması için gerekli olan kalıcı becerileri geliştirir.

  Gelişmiş Davranış

  DEHB’li bir çocuğun velisi olarak, adil olmak istiyorsunuz ama çocuğunuza disiplini çğretmek için yaptığınız hiçbir yol işe yaramamış görünüyor. Mahrum bırakma işe yaramıyor, oda cezası işe yaramıyor.

  playattention2Play Attention, çocuğunuza nasıl davranması gerektiğini öğreten eğlenceli bir davranış şekillendirme programına sahiptir. Daha da iyisi, bu eğlenceli ve ödüllendiricidir.

  Play Attention, hiperaktiviteden, hayale dalmaya kadar bir çok davranışı şekillendirmenize yardım eder.Patent bekleyen davranış şekillendirme programıyla, zorlayıcı davranış sorunları, kavga etmeden evinizden rahatlıkla çözülebilir.

  Oyunlarımız, çocuğunuzun bilgisayar ekranında dikkatini görmesini sağlar. Gerçek zamanda dikkati görmek, kişiye güç verir.

  Hiperaktivite, kıpırdanma, bağırma vb. davranışlar, Play Attention oyunlarının durmasına sebep olur. Patent bekleyen davranış şekillendirme programımızla, dikkat ve davranış ilişkilendirilebilir ve kolayca şekillendirilebilir.
  Kıpırdanma, mırıldanma, hayale dalma ve dürtüsel davranışlar, şimdi cezalandırma veya bağırma olmadan kolayca geliştirilebilir. Gelişmiş odaklanma, şimdi davranışları geliştirmeye imkan verir.

  Gelişmiş davranışlar, çocuğunuz arkadaş edinmesine yardımcı olur. Aşırı konuşma, sırası gelmeden konuşma, kıpırdanma vb. davranışlar çocuğun sınıftaki arkadaşlarıyla ilişkilerini etkiler. Gelişmiş davranışlar, çocuğa sınıfta ve oyun alanında uyumlu olmasına yardımcı olur. Davranış şekillendirme programımız, bunu eğlenceli ve ödüllendirici hale getirir.

  Gelişmiş Akademik Başarı

  Çocuğunuzun zeki olduğunu biliyorsunuz. DEHB akademik performansı etkileyebilir. Çoğu ebeveynde bunun için kaygılanır. Odaklanma eksikliği, bilgiyi öğrenmeyi ,güçleştirir ve DEHB’li çocukların okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Programımız sınavlarda dikkati toplamayı sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı öğretir. Okuduğunu anlamayı arttırır.Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır. Eğer çocuğunuzun okulda zorlanmasını görmekten yorulduysanız bu sistem tam size göre. Çünkü sistem sınıftabaşarılı olmak için gerekli becerileri geliştirir.NASA tarafından Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bozukluğu ve Öğrenme Güçlüğü olan bireylere yardım için geliştirilen sistem kendi alanında DÜNYA lideridir.

  Dürtüselliğin Azalması Olumlu Davranışların Geliştirilmesi
  Programımız bu becerileri öğretmede uluslararası liderdir. Sistem 1996’dan beri tüm dünyada DEHB’li çocuklara şunları öğretmektedir:

  Okulda

  Verilen görevi bitirmek
  – Yönergeleri takip etmek
  – Okul kurallarına uymak
  – Gününü ve işini planlamak
  – Arkadaş edinmek ve iyi geçinmek

  Evde

  – Ev işlerine yardımcı olmak
  – Aile kurallarına uymak
  – Ev ödevlerini bitirmek
  – Kardeşleriyle iyi geçinmek
  – Anne – Baba İle iyi geçinmek

  Gelişmiş Sosyal İlişkiler

  Çocuğunuz okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile nasıl geçiniyor? DEHB’li bir çocuğun ebeveynleri olarak,çocuğunuzun sınıfta odaklanmasını, ödevlerini zamanında bitirmesini ve dikkati dağılmadan öğretmenini dinlemesini istersiniz. Ayrıca arkadaşlar edinmesini, oyunlara ve faaliyetlere katılmasını da istersiniz. Çocuklar evde, aile kurallarına uymalı, ev ödevlerini yapmalı, ev işlerine yardımcı olmalılar.


  Play Attention’ın kurucusu bir okul öğretmeni olduğu için DEHB çocuklara yardımcı olmak için herhangi bir aracın veya programın olmamasından endişe duyuyordu. Dikkat ve öğrenmek için gerekli beceri eksikliği yüzünden uğraş vermelerini ve çoğunlukla da başarısız olmalarını izledi. Dikkat eğitimi üzerine araştırmaya başladı ve NASA’nın uçuş simülatörü eğitiminde astronot başarısını artırmak için geri bildirime dayalı teknoloji kullandığını öğrendi.

  Ulusal Bilim Vakfı’nda eğitsel bilgisayar programlama üzerine eğitim almış olduğundan Play Attention’ı geliştirmeye başladı – NASA teknolojisini sınıf ve ev kullanımı için artırtı.
  Yıllar süren araştırma ve geliştirme sonunda Play Attention ABD boyunca devlet okulu sistemlerine sunuldu. Play Attention bugün uluslararası alanda evlerde, öğrenim merkezlerinde, okul sistemlerinde, psikolog ofislerinde, hastanelerde, atletizmde ve sanayide kullanılıyor.
  Play Attention’ı icat eden Peter Freer NASA’nın talebi üzerine Ulusal Uzay Topluluğu Konferansı’nda (Washington, DC 2005) patentli NASA teknolojisini geliştirmesi üzerine konuştu. Play Attention artık Uzay Vakfı tarafından tescillenmiş durumda.

  Basında Play Attention

  Psychology Today – 07/28/2010

  Julian’ın kısa dönemde dikkat ihtiyaçları için, bir doktor, odaklanmasına yardım edecek bir ilaç tedavisi verdi. Uzun dönemde dikkat ihtiyaçları için öğrencilerin odaklanma becerisini artırdığı ve dürtüselliğini azalttığını kanıtlanan bilgisayar temelli bir eğitim sistemi olan Play Attention kullandık. Ayrıca daha iyi öğrenebilmesi için öğrenme stilleri eğitimi ve davranış değişimlerini geliştirmek için ebeveynlerine eğitim verdik. Bütün bunlarla, Julian, DEHB’in hayatını nasıl etkilediğini daha iyi anlamaya başladı ve bu sorunla ilgili dezavantajlarla nasıl baş edeceğini öğrendi ve odaklanma becerisi gelişti.

  Daily Mail – 01/11/2010

  Haberler, DEHB tanısı konmuş çocuğu olan binlerce anne babayı sevindirecek. İngiliz bilim adamları, davranışsal sorun yaşayan çocukların sadece öz disiplin öğrenerek sorun belirtilerini aşmayı başardıklarını kanıtladı. Hatfield’deki Heartfordshire Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırmacıları, düşünceyle kontrol edilen ve kazanmak için oyuncunun odaklanmak zorunda olduğu bir oyunun etkileri üzerine çalışma yaptılar.

  Science Daily – 01/11/2010

  Sistem, çocuğun bisiklet kaskına benzer bir kask takarak eğlenceli bilgisayar oyunları oynamasını içeriyor. Kask, EEG gibi, dikkatle ilgili beyin dalgalarını okuyor. Öğrenci odaklandıkça oyunlar devam eder ancak öğrencinin dikkati dağılınca oyunlar durur.

  The Medical News – 01/07/2010

  “Düşünceyle çalışan ve DEHB’li çocukların belirtilerini azaltan bir bilgisayar sistemi, bu ay, bütün İngiltere’de uygulanacak. Hertfordshire Üniversitesi Psikoloji bölümü hocalarında Professor Karen Pine ve Farjana Nasrin, Hertford Okullarında okuyon 10 tane DEHB’li öğrenciyle beyin dalgalarını okuyan EEG biyogeribildirim teknolojisinin etkileri üzerine bir araştırma yapılmıştır.”

  WebMD – 01/08/2010

  “DEHB’li çocuklar dürtüsel davranışlarını kontrol etmekte zorlanırlar. Şimdi yazılım tasarımcıları, çocuğu oyunu devam ettirebilmesi için odaklanmaya zorlayan ve eğlenerek beynin dürtüleri kontrol etmesini yardım eden bir oyun tasarladılar. Hertfordshire Üniversitesi Psikoloji bölümü araştırmacıları beyin dalgalarını okuyan EEG biyogeribildirim kullanan Play Attention adlı bu oyunu test ediyorlar. Tasarımcıları, beynin bir bilgisayar faresi olabilmesi için NASA teknolojisini kullandıklarını ve halen 450 okulda kullanılmaya devam ettiğini söylediler.”

  ADDitude – 01/10/2010

  “Düşünceyle çalışan ve DEHB’li çocukların belirtilerini azaltan bir bilgisayar sistemi, bu ay, İngiltere’de test edilecek. Play Attention adı verilen sistem, çocuğun bir kask giyerek eğlenceli ve eğitsel bilgisayar oyunları oynamasını içeriyor. Kask, EEG formatında, dikkatle ilgili beyin dalgalarını okuyor. Çocuk odaklandıkça oyunlar devam eder ancak çocuğun dikkati dağılırsa oyunlar durur.”

  Delta Sky Magazine – 11/2007

  “DEHB’li oğlu Jack için birçok doktorla görüşen ve çeşitli eğitim ve tedaviler alan Morrison, ‘Play Attention, bana mantıklı geldi. Bu sanki vücuttaki zayıf kası güçlendirmek için fiziksel terapiye göndermek gibi bir şey.’ Dedi.”

  Up & Atom

  Öğretmenliğinin ilk yıllarında, Asheville’li Peter Freer, O’nu Birleşmiş Milletler’de konuşma yapmaya kadar götürecek teknolojiye ilham veren John adında bir çocukla tanıştı. John’a, DEHB tanısı, beyinde fonksiyon bozukluğu tanısı konmuştu ve sınıfta çok rahatsız edici davranışlar gösteriyordu. Peter, John’la nasıl baş edeceğini bilmiyordu çünkü daha önce bu sorunu yaşayan bir öğrenciyle karşılaşmamıştı.

  Little Rock Family

  Andy, herhangi bir tuşa veya fareye dokunmadan bilgisayarda oyunlar oynayabiliyor. Bir kask takarak, ellerini ve parmaklarını hareket ettirmeden, bir uçağı dağlar üzerinden uçuruyor ya da blokları hareket ettirerek bir bina inşa ediyor.
  Kıpırdandığında ya da dikkati dağıldığında ekran karakterleri üzerindeki kontrolü kaybediyor.

  Sun Sentinel

  Play Attention sayesinde, Jordan, bugünlerde, dürtüsel davranışlarını, kıpırdanmasını ve dikkatini odaklanmasını kontrol ediyor. Annesi Jeri, Jordan’ın yapmak istemediği işlerde görevlere daha iyi odaklanabilme becerisi kazandığını, şimdi becerilerinin geliştiğini ve baş etme mekanizmalarını öğrendiğini söyledi.

  TechLearning

  Ebeveynler ve öğretmenler, sıklıkla çocukları dikkatini toplamaya teşvik eder. Peki dikkatini vermek ne demek? Gerçekte nasıl hissettiriyor? Çocuğa dikkatini topla dediğinizde, tipik olarak, onlar dikkatlerini zaten topladıkları algısı içindedirler.

  İzmir Play Attention
  İzmir Karşıyaka Play Attention
  Antalya Play Attention
  Saygın Coaching & Consulting ALSANCAK -GENEL MERKEZ İZMİR
  Kıbrıs Şehitleri CAD No: 30 EBRU APARTMANI Daire: 11 Alsancak - İzmir
  Tel: 0232 4225954 Cep:0 535 6673224
  Saygın C & C İZMİR Karşıyaka
  Adres : 1732 Sokak No: 7 K:1 Karşıyaka / İZMİR
  TeL : 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65
  Saygın C & C Antalya Ofis
  Tekelioğlu Cad. No:41 K:3 D:8 Muratpaşa, ANTALYA
  0(242) 323 73 15 - +90(505) 445 15 31