Öğrenci Çocukların okul başarısını etkileyen faktörler

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Çocukların okul başarısını etkileyen faktörler

  Okul rehberlik servisine giden ailelerin çoğu benzer sorular etrafında yoğunlaşmaktadır. Çocuğunun başarısızlığını hemen bertaraf etmek ister. Çocukların başarılı ya da başarısız olarak değerlendirilmesi, okula başlamalarıyla olmaktadır. Değişen sınav sistemleri ile birlikte rekabetin gittikçe arttığı eğitim ortamlarında aileler de aynı doğrultuda öğrenci başarısı için ne gerekiyorsa yapmaktadır. Ancak olumsuz sonuçlarla da karşılaşmak mümkün. “Nasıl başarılı olur?” sorusundan ziyade “Çocukların okul başarısını etkileyen faktörler nelerdir?” diye sormak sorunların kökenine inebilmek için önemlidir.

  Çocukların okul başarısını etkileyen faktörler
  Bir öğrencinin akademik başarısında pek çok faktör etken olmakla birlikte bunların içinde en birincili; Aile ortamı ve ebeveynlerin tutumudur. Ailede yaşanan çatışma, stres öğrencinin ders çalışmasını öteleyip kişisel ve aile içi sorunlara yoğunlaşmasına neden olmaktadır.Evinde huzurlu olmayan, kendisini güvende hissetmeyen çocukların derslere motive olmasını bekleyemeyiz. Anne baba arasındaki sağlıklı iletişimin varlığı, çocuğun eğitsel başarısının başat faktörüdür.

  Başarılı ve başarısız olarak tanımlanan çocuklarla ilgili yapılan araştırmalarda ailelerin tutumlarının farklılaştığı görülmektedir. Bu durum da, başarı kavramını sadece çocuğun kendisiyle ilgili faktörlere yüklememek gerektiğini, ebeveynlerin payının büyük olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki ilgi ve yeteneklerinin farkında olunan, ailesi tarafından desteklenmiş ve güven duyulan, kıyaslanmayan, çocuğuna kendi kararlarını alabilen bir birey gibi yaklaşan, başarı başarısızlık nedenlerini konuşabilen aileler öğrenci başarısında olumlu etkilere sahip olacaktır.
  Reddetme, aşağılama, yalnız bırakma, başarısızlıkla ilintili cezalar verme, tehdit etme, ödev yapmayı ceza olarak kullanma gibi durumlar çocuğumuzla olan iletişimi de zedelemektedir. Çocuk kendisini değersiz hissetmekte, beraberinde olumsuz davranışlar gelişmektedir. Başarısızlık ayıplanacak bir durum olarak değil çaba gösterince aşılacak bir durum olarak kabul edilmeli ve çocuğa yansıtılmalıdır.
  Çocuğun başarılarında etken olduğunu düşünmek kadar başarısızlıklarında da etkimiz olduğunu unutmamak gerekir. Okul başarısı önemlidir ancak ebeveyn olarak önceliğimiz iyi çocuklar yetiştirmek olmalıdır.

  Onları iyi bir okula hazırlamaktan daha önemli olan öğrenmeyi sevmelerini sağlamaktır. Okul ortamlarının zorunluluk ve diğer kademede iyi bir okula gitmek için bir araç değil, gerçekten hayata hazırlanmak olduğunu çocuklarımıza öğretmeliyiz. Nasıl olursa olsun ona değer verdiğimizi ve onu kabul ettiğimizi göstermeliyiz. Çocuğu koşullu değil her şartta seveceğimizi ve onun bizim için kıymetli olduğunu belirterek çocuğumuzla aramızdaki en önemli şey olan iletişimi akademik başarıya bağlamamalıyız. Başarıda ölçü başkaları değil çocuğun kendisidir ve çocuğumuz bizim için her şeyden önemlidir.