Coğrafyanın Araştırma Yaptığı Alan Nedir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 4 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.247
  Coğrafyanın Araştırma Yaptığı Alan Nedir?

  coğrafi yeryüzü coğrafyanın araştırma yaptığı alanlara verilen addır.

  Coğrafyacılar, eğitim, çevre ve afet yönetimi, şehir ve bölge planlama, yerel ve bölgesel kalkınma vb. pek çok farklı alanda çalışabilirler. Coğrafya, değişik kariyer fırsatları sunma kapasitesine sahip disiplinler arası bir alandır.

  Coğrafya, yerlerin ve mekânların bilimidir. Coğrafyacılar, nesnelerin yeryüzünde nerede yer aldıklarını, niçin orada bulunduklarını, yerlerin birbirinden nasıl farklılaştıklarını ve insanın çevre ile nasıl bir etkileşimde olduğu sorularına yanıt ararlar.

  Coğrafyanın iki temel kolu vardır: Beşeri Coğrafya ve Fiziki Coğrafya.

  Beşeri Coğrafya, insanla ilgili (beşeri) yaşamın mekânsal yönüyle ilgilenir. Başka bir deyişle insan ve onun faaliyetlerinin mekândaki dağılımının nasıl olduğu, insanların mekânı nasıl kullandıkları ve algıladıkları, insanların yeryüzünü oluşturan yerleri nasıl kurdukları ve sürdürdükleri Beşeri Coğrafyanın ilgi alanını oluşturur.

  Fiziki Coğrafya, iklimin, yer şekillerinin, bitki örtüsünün, toprakların ve suyun örüntülerini araştırırlar. Fiziki Coğrafyacılar hava durumunu tahmin ederler, su kaynaklarını incelerler ve ormanların, sulak alanların ve otlak alanlarının yönetiminde görev alabilirler.

  Coğrafyacılar aynı zamanda, insan faaliyeti ile doğal sistemler arasındaki ilişkileri de araştırırlar. Coğrafyacılar, gerçekte yaşamın dengesini tehdit etmeye başlayan, çevreyi değişmeye zorlayan insanın tehlike çanlarını seslendiren ilk bilim insanları arasında yer almışlardır. Coğrafyacılar, iklim değişikliği, çölleşme, ormansızlaşma, biyo çeşitliliğin yok olması, yer altı ve yerüstü sularının kirlenmesi, taşkın gibi konularda faaldirler.

  Coğrafya en basit şekliyle içinde yaşadığımız dünyayı ele alır. Coğrafya, yeryüzünü, insanı, mekânı ve çevreyi bir arada bütünleştirebilen eşsiz bir disiplindir. Bu nedenle de Coğrafya, sosyal bilimler ve fen bilimleriyle olan bağlantısı bakımından benzersiz bir alandır. Coğrafya, kültürün, toplumun ve ekonominin dinamiklerini anlaması/çalışması (Beşeri Coğrafya) bakımından sosyal bilimler içinde yer alırken, fiziksel peyzajın ve çevresel süreçlerin dinamiklerini anlamak/çalışmak (Fiziki Coğrafya) bakımından da fen (yer) bilimleri içinde yer alan entegre/eklektik bir disiplindir.

  Coğrafyacılar çalışmalarında/işlerinde pek çok araç ve teknikler kullanırlar ve coğrafi teknolojiler, karmaşık dünyamızı anlamak için gittikçe gelişen en önemli alanlar arasındadır. Bu teknolojilere örnek olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Algılama (RS), Küresel Konumlama Sistemleri (GPS), Google Earth gibi online haritalama verilebilir.

  COĞRAFYA’NIN TEMEL ALANLARI

  Kartoğrafya, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama
  Kültürel ve Beşeri Coğrafya
  Ekonomik Coğrafya
  Çevresel Araştırmalar
  Coğrafya Eğitimi
  Fiziki Coğrafya ve Yer Bilimi
  Bölgesel Coğrafya
  Kentsel ve Bölgesel Planlama

  COĞRAFYANIN BEŞ TEMEL KONUSU

  Bu beş temel konu öğrencilerin coğrafi bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

  -Lokasyon

  -Göreceli lokasyon

  -Mutlak lokasyon

  -Yer

  -Beşeri özellikler

  -Fiziksel özellikler

  -İnsan-çevre etkileşimleri

  -İnsanların çevreye uyumu

  -İnsanların çevreyi değiştirmesi

  -İnsanların çevreye bağımlılığı
  Hareket

  -İnsanlar

  -Mallar

  -Fikirler
  Bölge

  -Formal

  -İşlevsel

  -Algısal