Değerler Eğitimi ve Önemi

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Eylem tarafından 3 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Değerlerin Önemi ve Gereği

  “Toplumun temeli ahlaktır.” (Victor Hugo)

  “Milletler, parasızlıktan dolayı değil ahlaksızlıktan dolayı çöker.” (Çiçero)

  İnsan sadece öğrenen, öğreten, çalışan ve üreten bir varlık değildir... İnsandan sadece çalışmasını ve üretmesini beklemek, onu “sermaye”, makine yerine koymaktır; bu tavır insanı, “insanlık”tan uzaklaştırmaktır; doğru bir tavır değildir. İnsan, sadece ekonomik üretimde bulunan bir varlık, bir makine değildir: “insan” olması nedeniyle ruhsal, ahlaki bir yöne de sahiptir; insanı, “insan” yapan, işte bu, ruhsal, ahlaki yönüdür. Ancak insanın bu yönü, 18. yy.dan itibaren, ihmal edilir olmuştur. Ortaya çok çalışan, sürekli üreten, “işkolik” bir insan modeli çıkmış; ancak bu insanın ruhsal, ahlaki boyutu önemsenmemiş ve gittikçe aşınmıştır. İnsanlar bireyselleşmiş, bencilleşmiş, yalnızlaşmıştır. Eğitim sadece bilgi aktarmak, bilgi kazandırmak değildir; olmamalıdır da! Eğitim, aynı zamanda, davranış kazandırmak, yeni davranışlar edindirmektir. “Sadece okumakla, diploma ile “adam (insan)” olunmuyor”, sitemini çokça işitmiyor muyuz?.. Eğitim, başarılı olduğu kadar iyi, erdemli insan yetiştirmeyi hedeflemelidir. Kuralsız bir yaşam olur mu veya kuralsız bir yaşam, iyi midir? Asla değil!.. Hayat, sadece para, makam, şöhret, zevk, yakışıklılık, güzellikten ibaret değildir. Aşırı (sınırsız) özgürlük, bireylere ve topluma zarar verir, toplumsal düzeni sarsar; sorumsuzluğa hatta ahlaksızlığa dönüşür. Aşırı özgürlük, huzursuzluğa, çatışmalara yol açar; bu bakımdan, özgürlüğün aşırısı pek istenmez, kabul görmez. Günümüzde insanlık, adeta, “normal”i kaybetmek üzere! Toplumda şiddet, yaralama, cinayet, yalancılık, hırsızlık, dolandırıcılık, argo ve küfürlü konuşma, intiharlar… yaşanıyorsa, acilen ve ciddiyetle, değerler eğitimine ihtiyaç vardır... Suçu ve kötülüğü önlemenin en iyi yolu, değerler ve ahlak eğitimini gerçekleştirebilmektir. Günümüzde insanlığın, en fazla, “insanlığa” ihtiyacı vardır.


  Değerler, bireylere rehberlik eder, bireylerin, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir ve onları sosyalleştirir; insanın, insana saygılı olmasını sağlar. Değerler, hayatın düzenlenmesi ve toplumun huzuru için gereken ölçütlerdir. Değerler ve ahlak kuralları, doğru davranışları göstererek insana, adaletli, barışçıl, huzurlu bir dünyada yaşama imkanı verir. Değerler, insanlar içindir; hayvanların, değerler sistemi yoktur.
  Değerlere bağlı olmayan bir insan, başarılı bir insan olabilir; ancak iyi bir insan olamaz. Toplumların, başarılı insanlara ihtiyacı olduğu kadar iyi insanlara da ihtiyacı vardır. İyi insan, değerlere bağlı ve saygılı insandır. Değerlere uygun davranan insan, saygın insandır; güvenilir, sevilen, örnek alınan ve örnek gösterilen insandır. Değerler, insana değer katar. Toplumsal değerler, yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik eder, toplumda birlik ve beraberliği, düzeni sağlar, dağılmayı ve çözülmeyi önler.
  Öğrenciye, sadece bilgi öğretmek, hem eksik hem yanlıştır. Bilgi sahibi ve yüksek mevkilere gelecek kişilerin, ahlaklı olması çok önemlidir. Mevlana diyor ki; “Kötü yaratılışlı (ahlaklı) kişiye ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermeye benzer.” Değerlere karşı çıkmak, onların gereksizliğini savunmak, anarşizmdir; karmaşaya, huzursuzluğa, düzensizliğe yol açar. Değerlere karşı gelmek, toplumsal düzene karşı gelmektir. Bu, doğru bir tavır değildir ve hoş karşılanmaz. Toplumların çöküş sebeplerinden biri de, ahlakın
  bozulması, değerlerin yozlaşması ve ortadan kalkmasıdır. Bir toplumun çökmesini istiyorsanız; o toplumun ahlak ve değerler sistemini bozmanız yeterlidir. Peki; ahlakın ve değerlerin aşınması, toplumun dağılması kimi memnun eder?.. O toplumun düşmanlarını, değil mi! Dünya, bazılarının söylediği gibi/ kadar kötü değil! Dünya, değerlerle güzeldir, değerlerle güzelleşir. Güzel bir dünya olmasını istiyorsanız, değerleri yaşayın ve yaşatın. Değerler eğitimi, vazgeçilebilecek, lüks bir şey değildir. Geleceğimizin büyükleri olan,
  toplumların yarınları olan çocuklarımızın, asgari düzeyde de olsa, bazı değerlere sahip olmaları gerekir ve beklenir. Daha iyi bir insan olmak, mümkündür. Var mısınız kendinizi yenilemeye!.. Yeni bir insan, iyi bir insan olmaya!.. İyi insan olabilmek için değerleri öğrenmek ve onlara uymak gerekir. Değerlere sahip insan, değerli insandır.