Dekorasyonda renklerin uyumu

Konusu 'Hobi ve İlgi alanları' forumundadır ve Berrak tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Berrak

  Berrak

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  459
  Dekorasyonda renklerin uyumu

  [​IMG]

  Dekorasyonda bizi en çok zorlayan renk kısmıdır.Aslında bildiğimiz kalıpların dışında renkleri nasıl kullanacağımızı bilemeyiz.Aslında hepsinin birbiriyle uyumu tamamen doğadan ilham almış... :)
  Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz.
  Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

  Dekorasyonda hangi renkler kullanılır?


  Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

  Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.  Sarı rengi morun yanında keyifli sonuçlar ile kullanabilirsiniz. Kırmızı ve zıttı olan yeşil de yan yana pekala güzel dururlar. Mavi ve Turuncu da aynı zıt ilişkiden büyük bir aşk doğurabilir. Renk ilişkileri içindeki kanunlardan biri zıtlık üzerine kuruludur. Bunun dışında renkleri tamamlayıcı renk ilişkisi içinde de değerlendirebilirsiniz.


  Renklerde renk doygunluğu, rengin parlaklığı ki bu rengin içinde siyah, beyaz veya gri olmasına bağlıdır önemlidir. Bizler seçimlerimizde bu değerlerin cazibesine kapılırız. Bazı renkler bize içinde bulunan, siyah veya gri yüzünden karanlık ya da soğuk gelir.

  Renkler 3 aşamalı ilişki içindedirler. Birisi en temel olan ana renklerin yani, sarı, mavi ve kırmızının ilişkisidir. İkinci aşamada ara renklerin yani morun, turuncunun ve yeşilin ilişkisi çıkar. Üçüncü aşamada Kırmızı-turuncu, sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor, kırmızı-mor ile oluşan 6 adet üçlüden bahsetmek gereklidir.