Depresyondaysanız Ne Yapmalısınız?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Eylem tarafından 4 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Depresyondaysanız Ne Yapmalısınız?

  Depresyondaysanız


  Aramızda en değersiz olanımız bile her zaman güler bir yüz takınamaz. Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda birde kendinizi suçlu hissederek sıkıntınızı artırmanıza hiç gerek yok.. Moralinizin bozuk olduğunu herkesin bilmesinde bir sakınca yoktur, ayrıca bunun farkında olmanız da önemlidir. Üzgün iken duygularını saklayanlar çevresine kendilerine devamlı mutlu olmaları gerektiğini düşünerek ya da üzgün oldukları zaman duygularını saklamaları gerektiğini düşünürler.

  Depresyonunuzu en aza indirgemek için:

  Neden kendinizi berbat hissettiğinizi keşfedin. Herkesin arada sırada keyfi kaçabilir. Ama sık aralıklarla gelen bir depresyon ilişkilerinizle ve normal görevlerinizle etkileşebileceği için sebebi bulunmalıdır. Moralinizin neyin bozduğunu bulmaya çalışın (örneğin başka bir yetişkine haftalardır konuşmuyor olabilirsiniz kendinizi değersiz hissediyor olabilirsiniz, gerçek bir işiniz olmadığı için üzülüyor olabilirsiniz, eşinizle çocuğunuzla ya da ev dışında çalışıyorsanız kendize yeterince vakit ayıramıyor olabilirsiniz). Problemin kaynağını saptadıktan sonra çözmek için bir şeyler yapmayı deneyin. Eğer depresyonunuzun sebebi hayatınızla ilişkili değilse o zaman bir doktora gidin, çünkü biyokimyasal bir sebep de olabilir.

  Sizin isteğinize anlayabilecek bir dinleyici bulun: Ya da birden fazla dinleyici bulun, eşiniz, arkadaşınız, bir akrabanız, terapistiniz ya da sizi destekleyen bir gruptaki diğer kişilerle konuşabilirsiniz. Çoğu zaman sizi rahatsız eden şeyleri paylaşmak sorunlarınızın üstesinden gelmenizde yardımcı olabilir. Eğer kendiniz İçin her gün başkalarıyla iletişim kuracak bir zaman ayıramıyorsanız, artık bunu yapın. Çocuğunuz yattıktan sonra eşinizle yemek yiyip muhabbet edebilirsiniz. Yalnız bir bireyseniz, eşiniz çok sık seyahat ediyor ya da uzun saatler çalışıyorsa o zaman bu boşluğu her gün 10,10 5 dakika yakın olduğunuz bir akrabanız yada arkadaşlarınız da telefonda konuşarak kapatabilirsiniz. Eğer ayarlayabilirseniz çay saatinde, öğlen yada akşam yemeğinde bir arkadaşınız da buluşmanın faydası olabilir.

  Çocuğunuzla Beraber Neşelen: Yaramazlıkları ile sizi çaresizliğe iten çocuğunuz bazen probleminizin nedeni olmakla beraber aynı zamanda çözümün bir parçası da olabilir. Çocuğunuzla hayvanat bahçesi, çocuk müzesi ya da oyun bahçesi gibi eğlenebileceğiniz bir yere gidin.

  Çocuğunuz olmadan eğlenin: Sizi ne mutlu edecekse onu yapın, kendinizi şımartın, eğlenin ve kendinizi suçlu hissetmeyin. Çocuğunuz için bir bebek bakıcısı bulun ya da başka birine bırakın ve tenis kortlarına, sağlık kulübüne, dans derslerine, sinemaya, restoranta, güzellik salonuna gidin ya da yürüyüşlere çıkın. Yemek yapma stresinden kurtulun, pizza ve salata ısmarlayın. Ev süpürmeyi unuttun, sadece ayaklarınızı uzatıp film seyredin.

  Kendinizle ilgilenin: Vücudunuz için iyi olan zihniniz için de iyidir. Sağlıklı bir yaşam iyi bir ruh halini de beraberinde getirir. Gerekli miktarda uyumaya gayret edin, doğru ve düzenli yemek yiyin bol bol egzersiz yapın. Egzersiz sırasında salgılanan endorfinler kişinin moralini yükseltirler.