Devin Geçidi Kuzey İrlanda

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Kuzey İrlanda da yer alan Devin Geçidi 1692 yılında keşfedilmiştir. Yaklaşık 40 bin volkanik taş sütununun birbirine sıkıca kenetlenerek oluşmuş olan Devin Geçidi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO\’nun Dünya Mirası Listesi\’nde yer almaktadır.

  Devin Geçidi\nde volkanik patlama sonucu oluşmuş olan yaklaşık 40 bin tane bazalt kolon bulunmaktadır. Bu garip sütunlar insan eliyle düzeltilerek önemli bir mimari oluşturulmuştur. Çoğu sütun altı köşelidir. Dört, beş hatta sekiz taraflı olanları da vardır. En uzun sütun deniz seviyesinden yaklaşık olarak 12.2 metre yüksekliktedir. Lavların saat başı 48 km\’den fazla bir hızla aktığı kaydedilmiştir. Uçurumun bazı kıyıları 27.4 metre kalınlığa ulaşır. Coğrafyacılar bu değişik oluşuma Devlerin Geçidi adını vermişlerdir. Devler Geçidi uçurumdan denize basamak oluşturmaktadır.

  Bu geçit ile ilgili bir efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre Devler Geçidi İrlandalı dev Finn Mac Cool tarafından yapılmıştır. Finn Mac Cool’un rakibi olan Finn Gall ile savaşmak için İskoçya’ya kadar ulaşabilmesi gerekir. Bu nedenle sütunları teker teker denize taşır. Bu işi bitirdiğinde dinlenmeye karar verir. Ancak bu sırada finn Gall İrlanda\’ya geçer. Uyuyan devin cüssesi karşısında dehşete kapılır. Mac Coolun eşi ona bunun aslında çocukları olduğunu söylediği an büyük bir korkuya kapılır ve geri çekilerek arkasındaki geçidi yok eder. Bugün kalıntılar Antrim kıyısında yer almaktadır. Devler Geçidi Kuzey İrlanda\’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
  devin-gecidi2303-s-286x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018