Dinimizde organ nakilleri caiz mi?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  İslamiyette Organ bağışının hükmü nedir? Dinimizde organ nakilleri caiz mi

  Organ bağışı yapmak helal midir yoksa haram mıdır?

  Son günlerde çok konuşulan ve yaşanan nakil faciaları organ naklinin ve organ bağışı konusunu yeniden gündeme getirdi. Özellikle İki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın dün ölmesi üzerine ve alınan kol bacakların da zayi olması organ nakillerinin önemini bir kez daha ortaya koydu.

  Organ naklinin caiz olabilmesi için hayati bir mesele olması ve organı veren kişinin ya hayatta olup kendisine hiçbir zarar gelmemesi ya da tam ölmüş olması gerekiyor.

  Bir kimsenin ölümüne yol açacak bir organını hayatta bulunduğu sürece alıp başkasına nakletmek caiz değildir, katldir. Fakat ölümünden sonra organ alınarak başkasının hayatını kurtarmak veya bir organ eksikliğini gidermek için ona nakledilirse bunda bir sakınca yoktur.

  Bu konuda; Zaruretler haram olan şeyleri mübah kılar kaidesine dayanılır. Çünkü darda kalan kimsenin domuz eti ve leş gibi şeyleri yemesi caiz olur. Hatta açlıktan ölmemek için ölmüş insanın etini yemek bile meşru sayılmıştır. Sonuç olarak, estetik, güzellik için ve zaruret olmaksızın organ naklinin ve fıtratın değiştirilmesinin caiz olmadığı aşikârdır.