Diş eti kanamasına ne iyi gelir

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Eylem tarafından 10 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Diş eti kanamalarına karşı ne yapmalı?

  Sağlıklı diş etlerini korumak için diş hekiminiz gelen tavsiyeleri yerine getirmek, diş eti kanamalarını baştan önlemek açısından çok önemlidir. Yanlış fırçalama ve diş ipi kullanımı tekniği diş eti dokusunun tahriş veya travmatize olmasına neden olabilir.

  Diş Eti Kanamasının Nedenleri

  Dişeti kanamaları çoğunlukla, diş plakları ve diş tartarları nedeniyle diş eti çizgisinin dişleri yeterince örtememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum dişetinde kanamalar yol açabildiği gibi dişeti iltihabına da neden olabilmektedir.

  Dişte oluşan plak ve tartar oluşumları, düzenli diş fırçalama ile büyük oranda yok edilebilir. Ancak diş fırçalamak yeterli gelmiyorsa, dişteki plakları temizletmek için bir diş hekimine görünmek gerekecektir. Şayet diş doktoru da dişteki plakları temizlemekte yeterli gelmezse bu plaklar zamanla kalınlaşacak ve tartar adını verdiğimiz katmerleşmiş sert plak birikimlerine dönüşecektir. Dişteki tartarlar, nihayetinde dişeti ve çene kemiği hastalığı olarak bilinen ve kanama ile karakterize olan periodontit hastalığına dönüşecektir. Periodontit, yetişkinlerdeki diş dökülmelerinin en önemli nedenidir.

  Dişeti kanamaları diğer nedenleri şunlardır:

  Kanama bozuklukları
  Sert biçimde diş fırçalama
  Gebelik sırasındaki hormonal değişiklikler
  Idiyopatik trombositopenik purpura
  Kötü ve kalitesiz malzeme/işçilikle yapılan diş protezleri
  Yanlış diş ipi kullanımı
  Diş veya diş eti ile ilgili enfeksiyonlar
  Lösemi
  Iskorbüt
  Kan inceltici ilaç kullanımı
  K vitamini eksikliği