Dokumacılık sanatı nedir kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Dokumacılık sanatı nedir kısaca

  Dokumacılık; pamuk, keten, kadife, ipek, yün vb. malzemenin elde edilmesinden kullanıma hazır hale gelene kadar (kumaş, halı, kilim vs.) geçirdiği sürecin tamamına verilen addır. Osmanlı dokuma sanatının gelişmesinde Türkiye Selçukluları ve Anadolu Beylikleri Devri dokumalarının payı büyüktür. Dokuma sanatı, Osmanlı Devleti'nin iktisadi, sosyal ve ticari hayatında çok önemli bir yere sahipti. Dokumacılık, bir saray sanatı olarak devlet hazinesine büyük gelir ve kâr sağ Uşak halı dokumacılığı sağladığı için gelişmesini devlet kontrolü altında sürdürülüyordu. Özellikle ipek kumaşlar, Osmanlı törenlerinde ve yüksek sınıf kültüründe, sosyal konum belirleyicisi olarak önemli bir yere sahipti. En yetenekli sanatçıların çoğu kumaş desencileri olarak çalışırlardı.

  Türk tarihinin en eski dönemlerinden itibaren dokumacılık sektörünün en önemli kolu ise kilim ve halıcılıktı. Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan kilim ve halı işlemeciliği çeşitli dönemlerde farklı üslup ve tarzda hayat bulmuştu. Anadolu insanı duygu ve düşüncelerini kilim ve halılara işlemişti XIV. yüzyilda Türk kilim ve halılarında genelde geometrik motifler ve küfi yazılı kenar şeritleri yanında stilize hayvan figürleri de motif olarak kullanıldı. Daha sonra ise hayvan figürlerinin yerini baklava motifleri ve soyut bitkisel motifler aldı.

  İlk Osmanlı saray halılarının renklerinde tatlı bir kırmızı, sıcak bir san, koyu mavi ve çimen rengi yeşili kullanıldı. Osmanlı haliları genelde ipek gibi yumuşak bir yünden yapılırdı. XV. yüzyıldan itibaren halı sanatında çiçek dekorlu, madalyon ve yıldız motifli Geyikli Hall (Hall Müzesi) çeşitli zengin süslemeler yer aldı. Özellikle Gördes düğümü ile yünden dokunmuş olan Uşak halılan madalyonlu ve yıldızlı halıların en güzel örneklerini teşkil etmiştir.

  Dokumacılık sanatı nedir kısa bilgi.jpg