El Greco kimdir hayatı ve eserleri

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve ahra tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  El Greco kimdir biyografisi


  Girit'te, Kandiye yakınlarında 1540'da dünyaya gelen Domenikos Theotokopulos, sonradan vatanı olarak benimsediği ve El Greco, yani Yunanlı diye anıldığı İspanya'da 1614'de öldü. Uzun süre unutulan bu sanatçı bugün Velazquez ve Goya ile birlikte İspanyol resminin ustalarından sayılır.

  Venedik’e yerleşen El Greca, dönemin en ünlü ressamlarının çevresine girdi. Daha sonra İtalya’dan ayrılarak, İspanya’nın Toledo kentine yerleşen sanatçı burada bir atölye açtı.

  İspanya’nın toplumsal yaşamında büyük önemi olan bu kentte, edebiyatçılar ve müzisyenlerle dostluk kurdu. Manastırlar için resimler yapmaya başladı. Toledo Katedrali için yaptığı Espolio. adlı eseri çok ünlüdür. İspanya Kralı EL Felipe için, Escurial Sarayına resimler yaptıysa da kral bu resimleri beğenmedi ve bir daha El Greco’ya sipariş vermedi.

  El Greco'nun dramatik ve dışavurumcu üslubu çağdaşlarınca tam olarak anlaşılamadı ve ancak 20 yy'da tam olarak takdir edildi Sanatçı, dışavurumculuğun ve kübizmin öncüsü olarak kabul edilir Kişiliği ve eserleri Rainer Maria Rilke ve Nikos Kazancakis gibi edebiyatçılara ilham kaynağı olmuştur El Greco genel resim akımlarından bağımsız, şahsına özgü bir sanatçı olarak yorumlansa da, resimlerindeki uzun figürler ve tuhaf renk seçimi, batı resmiyle Bizans resminin bir bileşimi olarak kabul edilir.

  El Greco'nun bazı Eserleri:

  Orgaz Kontunun Toprağa Verilişi
  Espolio
  İsa'nın Vaftizi
  İsa Çarmıhta
  Teslis
  Apokalypsis Görüntüsü
   
 2. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Cevap: El Greco kimdir hayatı ve eserleri

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]