Ergenlik öncesi çocuğunuz için uygun filmler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Ergenlik öncesi çocuğunuz için uygun filmler

  13 yaş ve üzerine uygun filmler, hem ticari ürünler aracılığıyla hem de “her yaşa uygun” yorumlarıyla ve Cartoon Network, Nickelodeon gibi televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarla daha küçük yaştaki çocukları hedef alır. Ama tüm bunlar, bu tür filmlerin ergenlik öncesindeki çocuğunuz için uygun olduğu anlamına gelmez.

  [​IMG]

  13 yaş ve üzerine uygun sınıflandırması “ebeveynler şiddetle uyarılır” anlamına gelir ve bu uyarıyı ciddiye almanız gerekir. Bu türfilmlerde şiddet, cinsellik ve küfürlü konuşmalar geçer. Bu tür filmlerin bazıları, 11 ve 12 yaşındaki çocuklar için çok fazla şiddet ve cinsellik içerir. Diğer yandan, harry potter ve ölüm yadigârları gibi 13 yaş ve üzeri uygun bazı filmler ise 11-12 yaşındaki bir çocuğun ebeveyni ile birlikte izleyebileceği niteliktedir. Çocuk böyle bir filmi ebeveyni ile birlikte istediğinde bazı sahneler hakkında sorular sorabilir.

  Ergenlik öncesi çocuğunuz için uygun filmler
  Burada önemli olan, film hakkında olabildiğince bilgi edinmenizdır. İzleyici yorumlarını okuyun, başka ebeveynlerle konuşun, emin olamıyorsanız filmi izleyin ve kararınızı vermeden önce aşağıdaki soruların cevaplarını göz önünde bulundurun.

  Filmde şiddet varsa, çekilen acıların ve ızdırapların sonuçları gösteriliyor mu?Bu yaş grubundaki çocuklar, şiddet içeren davranışlarım ödüllendirildiği filmler izlememelidir.

  Filmde yetişkinlere yönelik seks sahneleri var mı? Küçük öpüşme sahnelerini izlemek bu yaştaki çocuklar için sorun değildir. Ama riskli ve ileri seviyede cinsellik barındıran sahneler kesinlikle yasaktır.

  Filmde uyuşturucu ve alkol kullanımını veya bağımlılığını gösteren sahneler var mı? Eğer film, bu tür davranışların sonuçlarını net olarak göstermiyorsa, uygun değildir.,

  Film sigara içmeyi özendiriyor mu? Dikkatli olun; amerikan kanser derneğine göre filmlerde sigara içilmesine tanık olan çocukların, sigaraya başlama riski diğer çocuklara kıyasla üç kat daha fazladır.

  [​IMG]
  Ergenlik öncesi çocuğunuz için uygun filmler

  Özetle, çocuğunuzu kimse sizden daha iyi tanıyamaz. 11-12 yaşındaki çocuğunuzun 13 yaş ve üzerine uygun bir film izlemesini sizin için sakıncası yoksa bu filmi birlikte izleyin. Filmi DVD’den izleyecekseniz, sakıncalı bulduğunuz sahneleri atlayabilirsiniz. Filmi izledikten sonra, bunu bir “öğretme fırsatı” olarak kullanın. Filmdeki karakterlerin yanlış seçimleri, doğru davranışları, bunları sonuçları ve kendi değerleriniz hakkında çocuğunuzla konuşun. Kötü örnekler, çocuğunuzla güvenlik ve sorumluluk hakkında konuşma fırsatı yaratır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018