Facebook Grafik Arama Nedir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Facebook Grafik Arama Nedir?

  En çok kullanılan sosyal ağlardan biri olan Facebook geliştirdiği yepyeni bir özellik ile kullanıcılarına çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Bu özelliğin ismi grafik arama. Facebook grafik arama (graph search) özelliği henüz test aşamasında olan bir özellik. Bu özellik sayesinde Facebook kullanıcılarına durum güncellemeleri, mesajlar ve yorumlar içerisinde arama yapma imkanı veriyor. Ayrıca grafik arama özelliği sayesinde kullanıcılar kaçırdıkları herhangi bir programı ya da olayı arayabilecekler. Eski arama özelliğine göre yalnızca genel arama yapılabiliyordu. Ancak grafik arama özelliğinin güncellenmesiyle birlikte kullanıcılar merak ettikleri bir konuyu arandıkları zaman o konuyla ilgili yapılan yorum ve yazıları da bulabilecekler. Örneğin bir dizi hakkında arama yaptıkları zaman o diziyle ilgili her şeye ulaşabilecekler ve dizi hakkındaki yorumları okuyabilecekler.

  Facebook grafik özelliği kısa sürede gelmesine rağmen yapılan güncellemeler sayesinde mükemmel bir hal aldı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar “insanlar”, “yerler”, “ilgi alanları” ve “fotoğraflar” başlıkları altında arama yapabilecekler. Eski arama özelliğine göre kullanıcılar arkadaş gruplarında bulunan kişilerle aynı ilgi alanlarına sahip olup olmadıklarını veya aynı yerde yaşayıp yaşamadıklarını öğrenemiyorlardı. Ancak bu yeni özellik sayesinde aynı şehirde yaşayan ya da aynı ilgi alanlarına sahip olan kullanıcılar Facebook\’ta kolaylıkla birbirlerini bulabilecekler. Bu özellik Facebook gizlilik kurallarına tabi olacak. Yani kullanıcı hangi bilgilerinin diğer kullanıcılar tarafından görülmesine izin veriyorsa kullanıcılar o bilgilere ulaşabilecekler.

  Facebook grafik üzelliği pazartesi gününden itibaren denenmeye başlandı. Bu özellik şu an için sadece bazı kullanıcılarda aktif olacak ve kullanıcılar yalnızca kendileri ile ilgili paylaşılan yazılar hakkındaki yorumları arayabilecekler. Bu özellik ile ilgili gerekli olan testler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra Facebook grafik arama özelliği bütün kullanıcılarda aktif olacak.