Facebook virüslerinden nasıl kurtulursunuz?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Facebook kullanıcılarını en çok rahatsız eden şeylerden bir tanesi; Facebook virüsleri.. Dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olan Facebook bu kadar yoğun kullanılması sebebiyle sık sık kötü niyetli yazılımların hedefi oluyor. Facebook virüsleri kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Birçoğumuz mutlaka bu virüslerle karşılaşmışızdır. Örneğin son zamanlarda yayılan Yetenek Sizsiniz virüsü. Kullanıcılar arkadaşlarının profillerinde Yetenek Sizsiniz\’e katıldım şeklinde bir paylaşım görüyorlar. Bu paylaşıma tıkladıkları anda virüs diğer kullanıcılara bulaşıyor ve kısa sürede yayılıyor.

  Birçok kullanıcı Facebook virüslerinden kurtulmanın yollarını arıyor. Bu virüslerden aşağıda anlatacağım iki yöntemle kurtulabilirsiniz.

  İlk yöntem şöyle:

  Facebook hesabınıza giriş yapın. Hesabınızda sol taraftaki menüde Uygulamalar seçeneğini göreceksiniz, ona tıklayın. Virüse sebep olan uygulamayı Uygulamalar menüsünde bulun ve yanında bulunan çarpı işaretine tıklayarak kaldırın. Bu işlemi yaptıktan sonra kullandığınız tarayıcının eklentiler ya da uzantılar bölümüne gidin. Burada virüse sebep olan eklenti veya uzantı varsa kaldırın.

  Diğer bir yöntem ise şöyle:

  Başlat menüsünün arama kısmına regedit yazın. Regedit açıldıktan sonra karşınıza gelen kayıt defterinde Hkey_local_machine-software –> policies –> google –> chrome adımlarını izleyin. Burada “adsasdjhdshgs” gibi karmaşık isimli bir dosya olacaktır. O dosyayı silin ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

  Bu işlem Chrome için anlatılmış olsa da aynı adımları Firefox için de uygulayabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018