Farsça Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Farsça Nedir Kısaca

  İran , Afganistan , Tacikistan , Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan Hint – Avrupa lisan ailesine mensup dildir . Hint – Avrupa lisan serisinin bir kolu kalan Hint – İran dillerinin İran öbeğine bağlıdır . Antik Pers vatandaşının konuştuğu dilden türemiştir .
  Farsça ve lehçeleri İran , Afganistan ve Tacikistan’da resmî lisan statüsündedir . CIA World Factbook’a yönelik İran , Afghanistan , Tacikistan ve Özbekistan’da tahmini 100 milyon şahsın anadili Farsça’dır . 2006 yılında UNESCO’ya Farsçayı da ” Uluslararası Ana Lisan ” statüsündeki dillerden biri olarak seçmesi önerildi .

  Farsça yüzyıllar öncesinde Ortada Asya , Güney Asya ve Ortadoğu’da prestijli bir kültür dili olmuştur ve komşu ülkelerin dillerini , öncelikle de Ortada Asya , Kafkasya ve Anadolu’daki Türk dilleri’ni etkilemiştir . Arapça ve Mezopotamya dilleri üzerindeki etkisi ise ek olarak yetersizdir .
  Farsça , İslam Dünyası’nın 2. kültür dilidir . İslam klasiklerinin ( öncelikle tasavvufla ilgilenen olanları ) bu dilde yazılmıştır . Şiirsel ve melodik bir dildir . Güney Asya’da kültür ve edebiyat dili olarak kabul edilmişti. Moğol İmparatorluğu zamanında ise resmî lisan oldu . Farsça’nın bölgedeki tarihsel etkilerinin kanıtı Hindustani , Keşmirce , Punjabi , Sindhi , Gujarati , Bengali ve üstelik Telugu dilleri üzerindeki süregelen etkisinden ve bu alanda İran edebiyatının hâlâ sevilmesinden anlaşılabilir . Öncelikle Urdu Farsça’nın Arapça , Türkçe ve Güney Asya’nın bölgesel dillerinin kombinasyonudur , Hindistan Moğol İmparatorluğu’nun müslüman bölgelerinde yoğun bir biçimde kullanılmıştır