Fizyoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Fizyoloji

  Fizyoloji; Canlıların fiziksel, mekanik ve biyokimyasal olarak, işlevlerini ve sistemlerinin çalışmasını inceleyen bilim dalına verilen isimdir. Fizyolojiyle ilgilenen kişilere, yani bilim insanlarına, fizyolog denir. Fizyoloji alanında olan en büyük ödül, nobel tıp ya da fizyoloji ödülüdür.
  Canlılar hayatlatını devam ettirebilmek için beslenme, solunum, dolaşım, boşaltım, üreme gibi yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmek zorundadırlar. Tek hücreli canlılarda, yaşamsal faaliyetler tek hücre içerisindeki organeller yardımıyla gerçekleştirilir. Çok hücreli olan canlılarda ise, yaşamsal faaliyetler tek bir hücre tarafından değil, toplu hücreler tarafından gerçekleştirilir. Çok hücreli canlıları oluşturan hücrelerin hepsi aynı yapıda ve görevde değildirler. Canlıların vücudunu oluşturan hücreler, görevlerine göre çeşitli özellikler kazanmışlardır. Canlı vücudunu oluşturan hücrelerden bazıları birleşip, üreme görevini, bazıları da birleşerek destek ve hareket etme görevini, bazıları besinleri ya da çeşitli gazları taşıma görevini, bazıları da birleşip, koruma görevini

  Çok hücreli olan canlılarda yapıları ve görevleri aynı olan hücrelerin oluşturmakta olduğu hücre topluluklarına, doku adı verilir. Bitki ve hayvanlarda bulunan dokular, birbirlerinden tamamen farklıdır. Bitkilerin yapısında bulunan dokulara bitkisel dokular denilirken, hayvanların yapısında bulunan dokulara ise, hayvansal dokular denir. Çok hücreli canlılarda dokuların oluşmasıyla, dokular arasında farklı iş bölümleri ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunda kas, kan, kemik, sinir, yağ, salgı, epitel doku gibi farklı dokular bulunur. Her dokuyu oluşturan hücrelerin görünümü, görevi, yapısı, büyüklüğü ve diziliş biçimi o dokuya özgüdür. Bir dokunun hücresi ile başka bir dokunun hücresi, birbirinden her yönü ile farklıdır. Çok hücreli canlılarda yapı ve görevdeki hücreler birleştikten sonra dokuları, dokular birleşip organları, organlar birleşerek sistemleri, sistemler de birleştikten sonra canlı organizmayı, yani vücudu oluştururlar. İşte bütün bu düzenin işleyişi, fizyolojinin başlıca konusudur.