Galapagos Adaları Nerededir?

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Colon Takımadaları olarak da bilinen Galapagos Adaları Büyük Okyanus\’un doğusunda Ekvador\’a bağlı takımadalardır. Toplam 50.000 kilometrekare yüzölçüme sahip olan Galapagos takımadaları Güney Amerika kıtasının yaklaşık olarak 1000 km batısında bulunmaktadır.

  14 büyük ada, 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşan adalar grubunda yaklaşık olarak 25.000 kişi yaşamaktadır. Adalar grubundaki 14 büyük adanın isimleri şöyledir: Santa Cruz,Isabela, San Salvador, San Cristobal, Fernandina, Floreana, Marchena, Espanola, Pinta, Genovesa, Santa Fe, Pinzon, Wolf, Darwin.

  Ada volkanik bir yapıya sahiptir ve içinde kendine özgü birçok biyolojik tür barındırmaktadır. Galapagos Adaları üst üste binmiş lav akıntılarından oluşmuştur. Adaların bir bölümünde hala etkinliğini sürdüren yanardağlar vardır.

  Galapagos Adaları 1535 yılında Peru\’ya giden Panama piskoposu Tomas de Berlanga tarafından keşfedilmiştir. Adalar uzun yıllar boyunca korsanların sığınağı olmuştur. 1832 yılında Ekvador tarafından ilhak edilen adalar bu tarihten sonra yerleşime açılmıştır. 1835 yılında Charles Darwin\’in bölgeyi ziyaret etmesiyle adalar dünya çapında ün kazanmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Temmuz 2018