Gebelikte antibiyotik düşüğe neden olurmu

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Gebelikte antibiyotik düşüğe neden olurmu?

  Gebelikte antibiyotik düşüğe neden olurmu.jpg


  Antibiyotiklerin keşfi modern tıp açısından önemli bir gelişme. Hayatı tehdit eden birçok enfeksiyon antibiyotikler sayesinde artık tedavi edilebiliyor. Fakat Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı, bu ilaçlara karşı bakteriyel direncin artmasına neden oldu ve insanlığın geleceği açısından bu ilacın doğru kullanımı sorgulanır hale geldi. Antibiyotik kullanımı üzerine bilim insanları ve sağlık kuruluşları tarafından son dönemlerde birçok çağrı yapıldı. Genellikle antibiyotikler üzerine yapılan çalışmalar bunların bilinçli kullanımı üzerine yoğunlaşsa da antibiyotiklerin çeşitli vakalar ve bebeğe olası etkileri de üzerine durulan konulardan birisidir.

  Gebelikte antibiyotik düşüğe neden olurmuKanadalı bir araştırmacı, hamile kadınlar üzerine yaptığı bir çalışmada, 20 haftadan önce düşük yapma riskini iki kat arttıracak antibiyotiklerin reçete edilen bazı sınıflarını göstermiştir. Bu çalışmaya göre; makrolidler, kinolonlar, tetrasiklinler ve sülfonamidler de dahil olmak üzere yaygın olarak reçete edilen antibiyotik sınıflarının birçoğu, gebeliğin ilk 20 haftasında düşük yapma riski taşıyor olabilir. İlişkili riski hesaplamak için, araştırmacılar gebeliğin ilk günü ile düşük tarihine kadar verilen antibiyotik reçetelerini, gebeliğin aynı evresindeki antibiyotik kullanmayan kadınlarla karşılaştırdılar. Ayrıca, farklı antibiyotik sınıfları, penisilinler veya sefalosporinler ile karşılaştırıldı. Ancak araştırmacılar, herhangi bir bağlantıyı etkileyebilecek faktörleri açıklamaya çalışsalar da hastaneye kabul gibi değişkenleri göz önüne almalarına rağmen, sahip oldukları verilere dayanan enfeksiyon şiddetini tamamen ekarte edemediğini belirttiler.


  Araştırmacılara göre enfeksiyonlar gebelik sırasında yaygın olarak görülmekte. Enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullanımı, diğer çalışmalarda düşük doğum ağırlığı ve prematüre doğum riski ile ilişkili olmasına rağmen, kendi araştırmalarında belirli antibiyotik türlerinin kendiliğinden düşük yapma riskini arttırdığını ve bu riskin %60 ila iki kat arttığını belirtmektedir. Kendiliğinden düşük yapma riskinin %30 gibi yüksek bir oranda artabileceği göz önüne alındığında, bunun anlamlı olduğuna dikkat çeken araştırmacılar yine de artan risk, kullanıcıların, reçete yazanlar ve politika yapıcılar için güven veren tüm antibiyotikler için görülmediğini belirtmekte.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanları bu araştırmayı ilginç bulduğunu ancak gebelik kaybına antibiyotiklerin neden olduğu veya antibiyotiklerin enfeksiyona neden olup olmadığını belirlemek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Ayrıca, penisilinler, sefalosporinler, eritromisin ve nitrofurantoin de dahil olmak üzere erken hamilelikte yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin çoğunun düşük yapma riski ile ilişkili olmadığına dikkat çekiyorlar.

  Sonuç itibariyle antibiyotikler insan vücudunda istenmeyen bir sonuca sebebiyet versin ya da vermesin, antibiyotikleri gerekmediği müddetçe ve mecbur kalınmadığı sürece kullanımına dikkat edilmesi, doktor vermediği halde talep edilmemesi gerekmektedir. Şayet antibiyotik tedavisi gerekiyor ise hastanın bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak doğru antibiyotiğin uygun dozda ve doğru uygulama yoluyla, uygun tedavi süresi boyunca alınması daha doğru olacaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2018