Gezegenler ve Özellikleri

Konusu 'Astroloji' forumundadır ve Eylem tarafından 27 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Gezegenlerin Özellikleri

  Güneş sistemimiz sekiz tanınmış gezegene sahiptir ve her biri kendi benzersiz özelliklerine sahiptir. Güneş sisteminde iki ana tür gezegen var - karasal ve gaz devi. Güneşe en yakın dört gezegen - Merkür, Venüs, Dünya ve Mars - karasal gezegenlerdir. Kayalık yüzeyler ve nispeten sığ atmosferlerde daha küçüktürler. Gaz devleri - Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün - daha büyük gezegenler, ancak bu boyutun büyük bir kısmı, küçük, buz gibi çekirdeklerle inanılmaz derecede büyük atmosfere atfedilir.


  Merkür

  merkür.png


  Merkür güneşe en yakın gezegendir. Delikli yüzeyi, güneşe olan yakınlığı ve yavaş dönüşü nedeniyle 800 dereceye kadar yükselebilmektedir. Dünya ayından biraz daha büyük, güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Ayı yok, yüzük yok ve çok ince bir atmosfer var.


  Venüs

  venüs.jpg

  Güneş'ten ikinci gezegen Venüs, Dünya'dan biraz daha küçüktür. Dünya'ya olan göreceli yakınlığı nedeniyle, gece gökyüzünde görülen en büyük gezegendir. Gezegenin kraterli yüzeyi sıcaktır ve yüzey sıcaklıkları 900 fahrenhayt civarındadır. Venüs kalın bir sülfürik asit atmosferi ve karbon dioksit içerir. Atmosferinin yoğunluğu hava basıncını Dünya'nınki 90 katına çıkarır. Bu, gezegeni kesinlikle hayata kabiliyetsiz kılar.

  Dünya

  dünya.jpg

  Güneş'ten üçüncü gezegen ve en büyük karasal gezegen olan Dünya, canlı varlıkları ve yüzeyinde sıvı su bulunan tek gezegendir. Çoğunlukla azot, oksijen ve karbon dioksitten oluşan atmosfer, Dünya'nın yaşamı destekleme becerisi için çok önemlidir. Dünyanın yüzeyi çoğunlukla sudur, ancak büyük kırsal alanlar ve çarpıcı çeşitli ekosistemler vardır.

  Mars

  mars.png

  Kızıl Gezegen denilen Mars, güneş sisteminin dördüncü gezegenidir. Yüzeyi, toz fırtınaları, büyük volkanlar ve derin vadilerle karakterizedir. Yüzeyin kırmızı rengi, demir oksitten veya topraktaki pasdan gelir. Mars'ın, örneğin kuru nehir yatakları gibi yüzey özelliklerinden bazıları, daha önce gezegende bulunan suya işaret ediyor. Atmosfer, Mars'ın sadece 1 / 100'ü hava basıncıyla çok ince, gezegen -171 ila 32 derece fahrenhayt arasında değişen yüzey sıcaklıklarıyla göreceli olarak soğuk.

  Jüpiter

  jupiter.png

  Güneşten daha ileri bir asteroit halkası, güneş sistemimizin en büyük gezegenidir - Jüpiter - devasa devasa gezegenlerin ilki. Onun karakteristik renkli bulut desenleri, atmosferdeki muazzam, fırtınalı fırtınalar nedeniyle oluşur. Bunların en büyük ve en belirgin olan Büyük Kırmızı Nokta, Dünya'yı yutacak kadar büyük. Bu büyük gezegenin iç kısmı çoğunlukla hidrojen ve helyumdur. Jüpiter 63 ay ve soluk bir halka sistemi var.

  Satürn

  Satürn.jpg
  Güneş'ten altıncı gezegen olan ve ikinci gaz devi olan Satürn, geniş ve karmaşık bir halka setinin gezegeni ince bir bantta yörüngede gezdirmesi bakımından eşsizdir. Satürn büyük - Dünya yarıçapının yaklaşık 9.5 katı. Yörüngesinde 62 ay var. Satürn'ün iç kısmı, Jüpiter gibi, oradaki güçlü baskı nedeniyle çoğunlukla hidrojen ve helyumdan sıvı haldedir.

  Uranüs

  uranüs.png
  Birçok gezegen hafif bir eğimle kendi ekseninde dönerken, devasa Uranüs güneşin yörüngesinde bir düzlemde döner. Bu, benzersiz mevsimsel değişiklikler yaratır. Bu soğuk gezegen, Dünya'nın dört katı çapında olup yoğun bir donmuş metan çekirdeğiyle geniş bir metan atmosferinden oluşur. Uranüs hafif bir halka sistemine ve yörüngede 27 aylığına sahiptir.

  Neptün

  Neptün.jpg


  Mavi gezegen Neptün, güneşten en uzak olanıdır ve Uranüs gibi çok soğuk bir yerdir. Güneş'ten uzaklığı nedeniyle Neptün'de bir yıl 165 Dünya yılıdır. Atmosferdeki büyük metan miktarı, gezegene mavi renk verir ve gezegenin soğuk iç kısmı esasen metan buzudur. Oldukça büyük bir gezegendir. Ayrıca Uranüs gibi, Dünya'nın yaklaşık dört katı bir çapa sahiptir. 13 ay ve zayıf halka sistemi gezegeni yörüngede geziyor.