Giyilebilir Cihazlar Şifrenizi Ele Verebilir

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Giyilebilir Cihazlar Şifrenizi Ele Verebilir

  Asya Bilgisayar ve İletişim Güvenliği Konferansında (ASIACCS 2016) sunulan bir araştırma, giyilebilir cihazların sandığımızdan çok daha fazla bilgi ele verdiğini gösterdi. Bu araştırmaya göre akıllı saat, bileklik gibi cihazlar kullandıkları algılayıcılarla birçok hareketimizle ilgili veri üretiyor. Bilim insanları bu verileri kullanılarak kişilerin ATM ya da bilgisayar şifrelerinin ele geçirilebileceğini kanıtladı.

  Denek olarak kullanılan 20 kişinin 5000’den fazla şifre giriş verisi üzerinde yapılan ön analiz çalışmasıyla, kişilerin şifre girme şekilleriyle şifreleri arasındaki ilişki tespit edilmiş. Daha sonra bu bilgi kullanılarak, sıradan insanların giyilebilir cihazlarından gelen verilerle şifreleri tahmin edilmeye çalışılmış ve %80 başarıyla ilk denemede doğru şifre bulunmuş. İlk üç denemede doğru şifre bulma oranı ise %90’ın üzerine çıkmış.

  Giyilebilir cihazlar şifrenizi ele verebilir
  [​IMG]Giyilebilir cihazlardan verileri almak için temel iki yöntem kullanılabiliyor. İlkinde giyilebilir cihaza kullanıcısının bilgisi dışında kötü amaçlı bir yazılım yükleniyor.
  Bu yazılım cihazda bulunan algılayıcılardan elde ettiği bilgiyi dışarı aktarıyor. İkinci yöntemde ise giyilebilir cihaza hiç erişmeden, ATM ya da benzeri cihazların yakınına yerleştirilen kablosuz ağ dinleyici bir mekanizma sayesinde, şifre girme sırasında giyilebilir cihazla kişinin telefonu arasında kablosuz bluetooth bağlantısı ile gerçekleşen veri alış verişi dinleniyor. Bu verilerden kişinin hareket şekli belirleniyor ve ardından kişinin şifresi tespit ediliyor.
  Eğer akıllı saatinizden vazgeçmiyorsanız girdiğiniz şifrenin ortaya çıkmasını engellemek için ya saatin takılı olmadığı elle şifre girmeniz ya da şifre girerken anlamsız kol hareketleri yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekecek.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018