Araştırma Görünmezlik Gerçek mi Oluyor?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Sümeyra tarafından 8 Kasım 2017 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Görünmezlik Gerçek mi Oluyor?

  Metamalzemeler; görünmezlik, deprem pelerini, ses pelerini, ışık renkleri için filtre gibi ilgi çekici uygulamalara kapı aralayan sun’î malzemelerdir. Tabiatta yaratılmış ve periyodik cetvelde gösterilen elementlerden ikisi veya daha fazlası bir araya gelerek yeni malzemelerin ortaya çıkmasına vesile olur. Tabiattaki malzemelerin mikroskobik yapıları, genellikle birbirini tekrar eden parçalar şeklindedir. Metamalzemelerde bu mikro yapılı parçalar, daha büyük parçalar -yani makro yapılı- olarak tekrar eder hâldedir. Metamalzeme şeklinde bir araya getirilmiş malzemeler ile yepyeni özelliklerde malzemeler elde edilmiş olur.

  Işık, elektromanyetik alan, elektrik alan, ses gibi dalga hâlindeki tesirlerin tabiî malzemelerdeki ile metamalzemelerdeki yansımaları çok farklıdır. Zaten metamalzemelerin ortaya çıkarılma gayesi de budur. Meselâ ışık, bir malzeme üzerine düştüğünde kısmen soğurulur, kısmen yansıtılır, ki, biz bunu bir renk olarak algılarız. Hâlbuki bir metamalzemede ışık tamamen soğurulabilir ve biz o metamalzemeyi göremeyiz (tıpkı radarların göremediği metamalzeme ile kaplanmış savaş uçakları gibi).

  Bilim insanları tabiî malzemelerdeki ışığın (veya herhangi bir dalganın) malzeme içine seyahatindeki kırılma (suyun içine baktığımızda görme hadisesindeki kırılma gibi) ile yansıma özelliklerini metamalzemeleri tasarlayarak istedikleri değerlere getirebilmektedir.

  Metamalzeme (Metamaterial) kelimesi 1999’da ilk defa Auistin Üniversitesi’nden Rodger M. Walser tarafından kullanılmıştır. Daha sonraları, bilim çevrelerinde yaygınlaşmıştır. Teknik olarak, insan yapımı makroskobik kompozit yapılar şeklinde tarif edilen metamalzemeler, son yıllarda bilim çevrelerinde popüler araştırma başlıkları arasında yer almaktadır. Nature Communications adlı ilmî derginin 2014 Aralık sayısında yayımlanan bir makale ile açıklanan gelişmeler, popüler bilim çevrelerinde; "Görünmezliğe bir adım daha yaklaşıldı." şeklinde yorumlandı

  Finlandiya Aalto Üniversitesi’ndeki bir çalışmada ise, ışığın sadece bir rengini geçiren metamalzeme (metaayna) ile uzaydan gelen radyo dalgaları farklı alıcılara yönlendirilebilecek.

  Metamalzemeler; daha küçük ve daha kullanışlı antenler, elektromanyetik dalga soğurucular (absorber), süper mercekler, görünmezlik pelerinleri, ses pelerinleri, deprem (sismik) pelerinleri ve ses ve ışık filtreleri gibi başlıklar altında, yeni malzemeler elde etmek için araştırılmaktadır. Bir kamuflaj aracı olarak görünmezlik pelerini arkasını gösterecek şekilde, infra-red (kızıl ötesi) ışınları yansıtmayan metamalzeme, kızıl ötesi dürbünlerden saklanmak için uygulanmış durumdadır.