Hangi hastalıklar kalıtsaldır? Gen haritası ile tüm hastalıkların tedavisi mümkün müdür?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Hangi hastalıklar kalıtsaldır? Gen haritası ile tüm hastalıkların tedavisi mümkün müdür?

  Bazı hastalıklar kalıtımla geçer. Bunlara örnek vermek gerekirse şeker hastalığı, kanserin bazı türleri, böbrek hastalıklarının bazı türleri, şizofreni, hemofili, kısmi renk körlüğü ve kan hastalıkları genlerle nesilden nesile taşınabilir. Kanserin de bazı türleri genetikle alakalıdır. Örneğin meme, rahim, prostat kanserleri gibi.
  Teorik olarak düşünürsek şizofren birisinin geni tespit edilip kromozomdaki o hasta gen değiştirilirse hastalık ortadan kaldırılabilir. Bu teorik olarak bazı hastalıklar için mümkündür. Dolayısıyla bu hastalıkların ortadan kaldırılmasıyla onun insan üzerinde meydana getirdiği olumsuzluklar da ortadan kaldırılmış olur.
  Gen haritasının çıkarılmasıyla bütün hastalıkların çaresi bulunmuş sayılamaz. Sadece sayılı genetik hastalıklar için çareler üretilebilir. Onun dışında kalan hastalıklar için genetik uygulamalar yapılması mümkün olmayacaktır. Örneğin, AIDS hastalığı virüsle bulaşan bir hastalıktır ve genetikle hiçbir alakası yoktur. Dolayısıyla genetikle alakası olmayan bir hastalığa genetik alanındaki gelişmelerle çare bulunması mümkün değildir. Kalp hastalıklarının sadece kroner rahatsızlıkları genetikle alakalıdır. Ancak kalp hastalıklarının romatizma ve enfeksiyonla ilgili bir yönü de var. Bunların genle bir alakası yoktur. Dolayısıyla hastalıkların birçoğuna çareler bulunabilse de tamamına çare bulmak mümkün değildir.
  Not: Evrensel İletişim Yayınları kitabından alınmıştır.