Hatasız Kul Olmaz Hakkında Kompozisyon

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Eylem tarafından 22 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Hatasız Kul Olmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

  İnsan hata yapma eğilimine göre yaratılmıştır. Hata yapmak karaktere uygun hareket etmek anlamına gelmektedir. Hata yapmak bir kusur değildir ve insanın yaratılışında olan bir özelliktir. Hata yapmak, insana kusursuz olmadığını, eksiksiz olmadığını hatırlatmaktadır.

  İnsanların devamlı hata yapması kabul edilemez. Ancak hata yapmak insana aittir. Hata bilmeden yapılır ve bu sebeple hata yapmak ile yanlış yapmak arasında fark vardır. Hata bilmeden, yanlış ise bilerek yapılır. İnsanoğlu hata yapmaya meyilli olarak yaratılmıştır. Bu fıtratı kabul etmek gerekir.

  Bir hata yapan kimseye dünyanın sonuymuş gibi davranmak ve onun kalbini kırmak doğru değildir. Biraz anlayışlı olmak ve insanları tanımak, insanlara fırsat ve şans vermek gerekmelidir. Atalarımız, kendi hayatlarında bunu çok iyi gözlemlemişlerdir ve bu sebeple hatsız kul olmaz diyerek genel geçer bir söz dile getirmişlerdir.

  İnsanlar hata yapmaktan çekinmemelidir. Hata yapmak insanları tecrübe sahibi yapar ve insanlar hatalarından ders çıkarmalıdır. İnsanların hatalarından ders almaları gerekmektedir. Hata yapmak şansının herkese verilmesi gerekir ve bununla birlikte bu insanların kendilerini tanımaları anlamına da gelmektedir.

  İnsanları hata yapan bir varlık olarak kabul etmek onların eksik olduğu manasına gelmez. Hata insanın varlığından bir parçadır ve insan beşerdir, şaşar. Bu sebeple insanlara değer vermek, sabırlı olmak gerekir. Hatalar biz perçinler, güçlendirir.