Histoloji Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Histoloji

  Histoloji; Hücre şeklinde yaşamakta olan organizmanın en ufak birimi olup canlının tüm özelliklerini bulundurmaktadır. Hücreyi incelemekte olan bilim kolu ise sitolojidir. Bir doku ise, bir arada bulunan belli bir şekilde var olan fonksiyonu yapmak üzere yer alan hücre topluluğudur. Organlar ani bir şekilde fazla olan dokunun görev birliği yada iş bölümü yaparak oluşturduğu vücut kısımlarıdır. Organ sisteminde, vücutta yer alan belli olan bir işi yapmak için görev almış olan farklı olan organlar yer almaktadır. Dolaşım sistemi, kalp, atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardan oluşmuş olan, kanı taşımak ile görevli olan organ sistemidir. Organlar ile organ sistemlerini anatomi ilmi tarafından incelenmektedir.

  Dokular ile ilgili olan ilk incelemeleri yapmış olan ve gözlemciler arasında yer lan, Malpighi, Leuven-Hook, R. Brown, Schleiden ve Schwann en önemli olanlarıdır. Bu bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalar, mikroskobun icat edilmesi ile başlamış, hücre elemanlarını, hücre biçimlerini, hücreler arasında bulunan benzerlikleri bulmuşlardır. Modern olan histolojinin 1830'li senelerde Alman olan fizyoloğu Schwann’ın tüm hayvan ve bitki hücrelerinde nüve hücrenin temel ve en önemli olan bölümü olduğunu açıklaması ile beraber başladığı kabul edilmektedir. Aynı yüzyılın son kısımlarına doğru mikroskopta, dokuların alınması ve bulunması ile ortaya çıkarılmış olan teknik ilerlemeler ile hücre metabolizmasının temel özellikleri yer almaktadır.

  Histolojide var olan metodlar; Histoloji, incelemiş olduğu dokuyu, vücutta bulunan haline en yakın olan biçimi ile ele almak zorunda kalmaktadır. Mümkün olduğu kadar yanlışlıklar gözden kaçırılmamalı, bu şekilde dokunun ne olduğu hakkında gerçekten uzak olarak verilecek olan kararlara varılmamalıdır. Histolojik çalışmalarda kullanılmakta olan materyal, incelenebilir bir duruma gelebilmesi için, farklı işlemler yapılır. Bunlar sırası ile, parça alma, parçayı kesit yapmaya uygun bir duruma getirme, kesme, tespit, boyama, lam üstüne alma şeklinde sayılabilir. Parçanın kalınlığı hem dokunun özünü kaybetmeyecek, hem de ışığın geçmesine izin verecek kadar olmalıdır. Kesme işlemi, mikrotom adı verilen oldukça hassas olan aletler yardımı ile yapılır.

  Yaşamakta olan hücrelerin incelenmesi, bir hücrenin var olduğu yada görev yapmakta olduğu vücut kısmında inceleme yapılması oldukça büyük zorluklar ile yapılmaktadır. Buna karşılık olarak vücudun bazı dokularını, bu biçimde incelemek imkanı bulunmaktadır. Bağırsakları sarmakta olan karın zarı şeklindeki belli olan inceliği geçmemekte olan dokuların yer aldıkları bölgeden alıp vücutta bulunan koşulların oluştuğu laboratuvar şartlarında incelemesinin yapılması mümkün olmaktadır. Bu şekildeki bazı dokular, deney olarak kullanılan hayvanlarının gözlerinin cam şeklinde olan cisimlere karşı ekilerek bu kısımdan direkt bir şekilde incelemeleri yapılmaktadır. Bu türde yapılmakta olan çalışmalar, fakat değişik olan yöntemler ile incelenmesi kabil bir şekilde olmayan dokularda yapılmaktadır.

  Doku ve organ kültürleri, günümüze kadar ulaşmış olan çalışmalar neticesinde, vücudun hemen hemen her dokusundan alınmış olan hücreler, laboratuvar koşullarında yapılmış olan değişik ortamlarda imal edilmiştir. Bu şekilde imal edilmiş olan saf hücreler, belli olan tip hücrenin incelenmesinin yapılması ve özelliklerinin açıklanması için en uygun olanıdır. Anne karnında bulunan yaşamdan kalan farklı olan organların kalıntıları da, organ kültürlerine konularak hücrelerin çoğalması yapılabilir. Bunlar, histoloji metodlarına bakılarak hazırlanmış olan preparatlar şekline getirilerek incelemeleri yapılmaktadır.

  Yaymalar, vücutta bulunan sıvıların, lam üstüne yayılmasının ardından tespiti yapılıp boyanarak incelemeleri yapılabilir. Bu biçimde hazırlanmış olan preparatlara yayma adı verilmektedir. Kandan yapılmakta olan yaymadan kan kanseri, kadın cinsi organları ifrazatından yapılmış olan yaymadan rahim kanseri teşhisini yapabilmekte yada bu mevzuda bir fikir sahibi olunabilmektedir.