Hz Musanın hayası ile ilgili hadisler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Eylem tarafından 16 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Hz Musanın hayası ile ilgili hadis

  Ebû Hureyre (r. anh), Allah Resulü (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu anlatıyor:

  Musa (a.s) çok hayalı ve vücudunun görünmemesine çok dikkat gösteren bir zat idi. Çok hayalı olması dolayısiyle vücudunun açık bir yeri görünmezdi.

  İsrail Oğullarından kendisine eziyet etmek isteyen biri:

  — Musa'nın bu kadar örtünmeye düşkün olması, ya cildinde abraşlık, veya husyeleri şiş, ya da başka bir afetten ileri gelmektedir, diye söyledi.

  Ancak Allah Azze ve celle, Peygamberin kendisine isnad edilen bu noksanlıklardan uzak bulunduğunu göstermeyi murad etti. Bu sebeple Musa aleyhisselam bir gün yalnız başına kalıp, elbiselerini çıkardıktan sonra bir taş üzerine bıraktı ve yıkandı. Yıkandıktan sonra giyinmek üzere elbiselerine doğru geldi. Ancak, taş, üzerindeki elbiselerle ondan kaçıp uzaklaşmaya başladı.

  Musa aleyhisselam da asasını alıp taşı takip etti ve:

  — Ey taş, elbiselerimi ver, elbiselerimi ver! diyerek çağırdı. Ta ki, israil Oğullarından bir topluluğun karşısına gelinceye kadar bu şekilde takibi sürdürdü. Bu topluluk da böylece kendisini, vücut bakımından en güzel yaratılışta bir insan olarak gördü.

  Bu hadise ile Allah Azze ve celle, Peygamberinin, ona isnad ettikleri noksanlıklardan uzak olduğunu insanlara gösterdi. Bu arada taş da durdu. Musa (a.s) elbisesini alıp, taşa da asası ile vurdu. Allah'a yemin ederim ki, bu taşta asanın üç, dört veya beş adet kadar izi meydana geldi, işte Allah Azze ve celle'nin «Ey îman edenler, siz de Musa'ya eza verenler gibi olmayın. Onlar Musa'ya eziyet ettiler de Allah Azze ve celle, onun isnad ettikleri şeylerden uzak bulunduğunu, onlara gösterdi. O, Allah nezdinde itibarlı bir zat idi.» (Ahzab Sûresi) mealindeki Ayet-i Kerîmenin ifade ettiği mana budur. (Buharî, Müslim, Tirmizi)