Hz. Yusuf kıssasını aile büyüklerinize sorup anlatmasını isteyelim.

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 2 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Hz Yusufun Kıssası Kısaca

  Gerçekten Hz. Yusuf’un (a.s) kıssası, ihtiva ettiği hikmet ve ibretler cihetiyle Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki en dikkat çekici kıssalardan biridir. Müfessirlerin, bu kıssadaki ibret dolu safhaları hulasa sadedindeki bazı görüşleri söyledir:

  Hz. Yusuf (a.s) küçük yaşta başlayan çeşit çeşit bela ve musibetlere karşı büyük bir sabır göstermiştir.

  Kardeşlerinin yaptığı onca eziyet ve kötülüğe, hatta kendisini öldürmeye kasdetmelerine rağmen Hz. Yusuf (a.s) onlarla karşılaştığında dasitani bir af ve müsamaha örneği sergilemiştir.

  Bu kıssada Peygamberlerden, salihlerden, meleklerden, şeytanlardan, insanlardan, cinlerden, hayvanlardan, hükümdarlardan, memleketlerden, tacirlerden, alimlerden, cahillerden, erkeklerden, kadınlardan, kadınların çeşitli hile ve tuzaklarından bahsedilmektedir.

  Bu kıssada tevhidden, fıkıhtan, siyerden, rüya tabirinden, siyasetten, muaşeretten, din ve dünyanın salahı için gerekli olan pek çok hususlardan bahsedilmektedir.

  Çile, bela, musibet ve imtihanlarla dolu bir hayat macerasının sonunda kavuşulan sonsuz saadet anlatılmaktadır. Nitekim Hz. Yusuf (a.s) 30 yaşında Mısır’a melik oldu.